1 OCAK 2010’DAN SONRA IBAN ZORUNLULUĞU

Bildiğiniz gibi banka hesaplarında IBAN (Uluslararası Banka Hesap Numarası) uygulamasına 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren yasal zorunluluk getiriliyor. Yeni yıl ile birlikte EFT, havale gibi para transferleri ve ilgili bankacılık işlemlerinde IBAN numarası istenecek.

Daha önce uluslararası para transferlerinde IBAN numarasına ihtiyaç duyuluyordu. Türkiye’de hesaplar arası havale, EFT gibi işlemlerde IBAN bilgisine gerek duyulmuyordu.

1 OCAK 2010 tarihinden itibaren EFT, havale gibi para transferleri ve ilgili bankacılık işlemlerinde IBAN numarası istenecektir. Bu açıdan bankanızdan hesabınıza ait IBAN numaranızı öğrenmenizde fayda var.

IBAN Nedir?

IBAN numarası her bir banka hesap numarasına ait olup, ulusal ya da uluslararası tüm hesaplar için tek olan bir numaradır. Kısaca “Her banka hesabının bir IBAN numarası vardır ve tüm dünyada da tek bir hesabı tanımlar. Yeni yılda zorunlu olarak uygulanacak olması nedeniyle, banka hesap ya da hesaplarınıza ait IBAN numaralarınızı ilgili banka şubenizden öğrenebilirsiniz.

 

"1 OCAK 2010’DAN SONRA IBAN ZORUNLULUĞU" yazısı 28 Ekim 2009 tarihinde saat 21:59 sularında "Ticaret" kategorisinde yayınlanmış olup "admin" tarafından yazılmıştır. Ayrıca bu yazıya Henüz yorum yazılmamıştır .

Siz de yorum veya geribildirim bırakabilirsiniz.Yorum Yaz