EL-MEDİNETÜL FAZILA

El Medinetül Fazıla Nedir ? Farabi’nin meşhur eseri hakkında kısa bir yazı yazmakta fayda gördüm. Umarım ilginizi çeker. www.hayhay.net sitemizde yeri geldikçe bu konuya benzer yazılar yayınlayacağız. Hem konu altındaki Benzer Yazılar başlığından hem de sitemizden takip edebilirsiniz.

El-Medinetü’l Fazıla: Farabi’nin Bağdat’ta iken telifine başladığı, Şam’da tamamladığı ve Mısır’da gözden geçirerek tekrar düzelttiği bu eser onun felsefi görüşünü ana hatlarıyla ortaya koyan en olgun eseri sayılmaktadır. Günümüze kadar 15’ten fazla baskısı yapılan bu eseri Nafiz Danışman ve Ahmed Arslan Türkçe’ye çevirmiştir.

El-Medinetü’l Fazıla, Erdemli toplum olarak dilimize çevrilebilir. Eserde Dünya Vatandaşlığı kavramı ortaya konmuştur.

Ülkemizde “İdeal Devlet” adıyla basılan El-Medinetü’l Fazıla 1997 yılında da Prof.Dr. Ahmet Arslan tarafından günümüz Türkçesine çevrilmiş Vadi Yayınları tarafından yayımlanmıştır.

"EL-MEDİNETÜL FAZILA" yazısı 21 Ağustos 2009 tarihinde saat 22:00 sularında "Tarih" kategorisinde yayınlanmış olup "admin" tarafından yazılmıştır. Ayrıca bu yazıya 1 adet yorum yapılmıştır .

Siz de yorum veya geribildirim bırakabilirsiniz.EL-MEDİNETÜL FAZILA yazısında 1 Yorum Var

  1. […] Daha önce Farabi’nin El Medinetül Fazıla isimli eseri hakkında bir yazı yayınlamıştık. Şu adresten ulaşabilirsiniz ; http://www.hayhay.net/el-medinetul-fazila/ […]

Yorum Yaz