SİTE SAHİBİ KİMDİR ?

İnternette bazen girdiğiniz bir sitenin ya da belki de www.hayhay.net sitemizin sahibinin kim olduğunu merak ettiğiniz olmuştur. Böyle bir durumda site sahibini öğrenebileceğinizi biliyor musunuz ? Tabi site sahibi kendini gizlemediyse.. :)

Bunun için genelde biz Whois çekme tabirini kullandığımız bir yöntemden yararlanırız. İnternette bildiğiniz gibi her sitenin bir ismi vardır. Mesela www.hayhay.net. İşte bu isme domain adı veriliyor.

Domainin de kim tarafından alındığı bu hizmeti veren firmalar tarafından gösterilebilmektedir. Ve whois sorgulaması sayesinde kullanıcılar domain sahibini görebilmektedir. Ben whois için genelde whois.domaintools.com adresini kullanıyorum. Bu adrese girip ekranda bilgilerine bakmak istediğim siteyi giriyorum ve sitenin sahibiyle ilgili bilgiler çıkıyor. Bunu isimtescil.net, markum.net gibi Türk firmalarda da yapabilirsiniz.

"SİTE SAHİBİ KİMDİR ?" yazısı 22 Temmuz 2009 tarihinde saat 11:39 sularında "İnternet" kategorisinde yayınlanmış olup "admin" tarafından yazılmıştır. Ayrıca bu yazıya Henüz yorum yazılmamıştır .

Siz de yorum veya geribildirim bırakabilirsiniz.Yorum Yaz