TRT SEBA KANALI

Çok kısa bir zaman önce TRT Spor Kanalı ile ilgili olarak önümüzdeki  dönemde yeni gelişmeler yaşanabileceği konusunda bilgi vermiştim. Yine Trt ile ilgili bir bilgi paylaşmak istedim. Yazılanlara göre TRT’nin Arapça yayın yapacak “TRT Seba” kanalı Şubat ayında yayına girecekmiş.

Milli Gazete internet sitesinde konuyla ilgili şunlar yazıyor ;

TRT’nin 12. kanalı olacak olan TRT Türkiye için dünyada marka haline gelen Arapça yayın yapan El -Cezire kanalından spiker transfer edildi.

Yayında TRT yazısı Arapça olarak yazılacak. Bunun yanı sıra siyasi tartışma programları için Ortadoğu’dan ve Arapça konuşan ülkelerden uzmanlar TRT Türkiye için ülkemize davet ediliyor. Politik, ekonomik ve kültürel konuları işleyen bir haber ve belgesel kanalı olarak tanımlanan TRT’nin yeni projesi, Afrika ortalarından başlayıp, Cezayir’den Pakistan’a uzanan bir kuşakta seyircisiyle buluşuyor. TRT Arapça projesinin başındaki isim Sefer Turan Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri(BAE), Suriye, Filisitin, Cezayir, Tunus, Ürdün gibi ülkelerden yeni kanal için çeşitli görevlerde çalışanlar getirttiklerini ifade etti. Turan, kameramandan yönetmene, ışıkçıdan spikere kadar El-Cezire, El-Arabia, Suriye Devlet Televizyonu gibi kanallardan transferler yaptıklarını belirtti.

Arapça kanalla ilgili TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ve tüm TRT ailesi için konuşan İstanbul Müdürü Şakir Özbek, TRT Türkiye’nin doğuşunu, devletin dış politikalarıyla paralel bir ihtiyacın sonucu olarak yorumluyor. Türk ve Arap halkının binlerce yıla dayanan ortak kültürünü hatırlatmak ve ilişkileri canlandırmak için adımı atılan bu yeni proje için Özbek şunları ifade etti:

“Bu coğrafyada biz uzun yıllar birlikte yaşadık. I. Dünya savaşından sonra aramızda büyük bir kopukluk yaşandı. Bu kopukluğu tamir etmeyi diliyoruz. Kendimizi onlara, onların diliyle anlatmamız ise en doğrusu. Kanal için, Arapça konuşulan bütün ülkelere yayın yapabilecek şekilde uydularla anlaştık.”

Resmi açılışı henüz yapılmayan TRT Türkiye için zamanla yeni personele ihtiyaç duyacaklarını belirten Özbek, Fasih Arapçayla yayın yapacak kanal için dil bilen kabiliyetli elemanları televizyonculuk konusunda eğiteceklerini söyledi. Arapça televizyondan sonra TRT’nin son bombaları Farsça ve İngilizce kanallar ise şuan yolda. İmkan olsa bir de Rusça yayın yapan TRT kuracaklarını belirten Özbek, projeleri ihtiyaca göre sıraladıklarını dile getirdi.

"TRT SEBA KANALI" yazısı 14 Şubat 2010 tarihinde saat 22:25 sularında "Televizyon" kategorisinde yayınlanmış olup "admin" tarafından yazılmıştır. Ayrıca bu yazıya Henüz yorum yazılmamıştır .

Siz de yorum veya geribildirim bırakabilirsiniz.Yorum Yaz