Türk Bilim Adamından LED Ampül İcadı

General Electric(GE) firmasının ABD’nin New York eyaletinde bulunan küresel araştırma merkezinde uzman mühendis olarak çalışan Bolu’lu Türk Bilim adamı Doç. Dr. Mehmet Arık yeni nesil LED AMPÜL İcad etti.

Doç. Dr. Mehmet Arık’ın jet motorlarındaki soğutma sistemlerinden esimlenerek gerçekleştirdiği aydınlatmada geleceğin teknolojisi olarak nitelendirilen yeni nesil LED ampül, Edison’ın ampülü buluşunu açıkladığı günün 131’nci yıldönümünde basına tanıtıldı.

Arık, jet motorlarında uygulanan soğutma prensiplerinden yola çıkarak gerçekleştirdiği buluşun LED ampüllerde uygulanmasının ardından aynı teknolojiyi yakında başta IPhone’lar olmak üzere ısınma problemlerinin yaşandığı cep telefonları, laptop gibi bir çok teknolojik üründe de kullanılmaya başlanacağını söyledi.

Bizler de www.hayhay.net olarak kendi içimizden çıkan değerlere gereken önemin verilmesini, cevherlerimizin korunmasını ve beyin göçünün tersine dönmesini temenni ediyoruz.

"Türk Bilim Adamından LED Ampül İcadı" yazısı 25 Ekim 2010 tarihinde saat 11:59 sularında "Teknoloji" kategorisinde yayınlanmış olup "admin" tarafından yazılmıştır. Ayrıca bu yazıya Henüz yorum yazılmamıştır .

Siz de yorum veya geribildirim bırakabilirsiniz.Yorum Yaz