Ali Tekintüre Şarkıları

 

Öncelikle Ali Tekintüre’yi tanıyalım.

Ali Tekintüre 1953 Adıyaman, Besni doğumludur. Yüz tanesinin müziği kendisine ait olmak üzere yaklaşık binbeşyüz eseri kaset ve CD’lerde okundu.350 şarkısı filmlerde, elliye yakında kliplerde okundu.

Şarkılarından bazıları: Tanrım beni baştan yarat, Baharı bekleyen kumrular gibi, Canım dediklerim, Seni yakcaklar, Sürünüyorum, Kadehi şişeyi kırarım, Aldanma çocuksu mahsun yüzüne, Anadan ayrı, Unutamazsın, Gitme, Kırılsın ellerim, Senden vazgeçmem, Birisi, Gitme, Kahrolayım, Kaderi ben mi yarattım, Evlat, Bir avuç gözyaşı, Hangizim Sevmedik vb..

Okuyan sanatçılarımızdan bazıları: Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur, Bülent Ersoy, Muazzez Ersoy, Zeki Müren, Müslüm Gürses, Adnan şenses, Emrah, Mahsun Kırmızıgül, Özcan Deniz, Gülden Karaböcek, Neşe Karaböcek, İbrahim Tatlıses,Hüseyin Altın,Yavuz Taner,Gökhan Güney,Kamuran Akkor,Kibariye,Mine Koşan, Cengiz Kurtoğlu, Ebru Gündeş, Sibel Can vb.

Özellikle Müslüm Gürses gibi sanatçıların “damar” diye nitelendirilen  klasik haline gelmiş bazı şarkılarının yazarı olan Ali Tekintüre başta arabesk-fantezi dalında olmak üzere Türk müziğine sayısız eserler kazandırmıştır. Yukarıdaki listede yer verdiğimiz şarkılarının yanı sıra yine birçok parçası da hem çıktığı dönemde hem de sonrasında ülkemizde büyük ses getirmiştir.

“Baharı Bekleyen Kumrular” gibi bazı şarkılarını dönemin en büyük sanatçıları okumuş ve bu şarkılar uzun yıllara damga vurmuştur. Bizler de bir kez daha böyle güzel eserler ortaya çıkaran Ali Tekintüre’ye teşekkür ederken kendisine uzun ömürler diliyor ve yine birbirinden güzel şiirleri, eserleri ortaya çıkarmasını temenni ediyoruz.

“Ali Tekintüre Şarkıları” üzerine bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir