ASKERLİK TECİL SORGULAMA

asker
askerlik

Bazen çevremde rastlıyorum askerlik durumumu ögrenmek istiyorum diyenlere. Ya da tecilim bitti mi ögrenmek istiyorum, tecil yaptırmak istiyorum, tecilim bitti ve  tekrar tecil yapmam gerekiyor ne yapmam gerekiyor ? gibi soruları çok duyuyorum.

Bununla ilgili olarak şimdi Askerlik Tecil Sorgulama konusu hakkında bilgi vermek istiyorum.

Öncelikle hatırlatmakta fayda var ; askerlikle ilgili bütün işlemler resmi olarak asal.msb.gov.tr adresinde yayın yapan Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Dairesi Başkanlığı internet sitesinden takip edilebilmektedir.

Tecil işlemleri yani erteleme işlemleri ile ilgili orada ilgili sayfalardan aradığınız konuya ulaşabileceksiniz. Yalnız ben burada size biraz tecil işlemleri hakkında bilgi vermek istiyorum.

Askerlik tecil işlemleri aslında uzun sürmeyen bir işlemdir. Fakat askerliğinizi neden tecil ettireceğiniz önemli. Askerliğin tecil edilmesi yani ertelenmesi için bazı şartlar gerekiyor. Mesela sağlık sebebiyle askerlik tecil edilebilir.

Askerlik tecil için şubenize giderken yanınızda şu belgeleri de bulundurmanız faydalı olacaktır ;

 • En son mezun olduğunuz okulun diploma aslı ve fotokopisi
 • 12 adet vesikalık resim (son altı ayda çekilmiş olmalı)
 • Varsa sürücü belgeniz
 • TC kimlik numarasının olduğu, kimlik üzerindeki resmin size benzediği ve yıpranmamış bir nüfus cüzdanı
 • Kısaca birçok resmi dairede istenen belgeleri yanınızda bulundurmanızda fayda var.  Askerlik tecil işlemleriniz yaptıktan sonra yukarıda bahsettiğim Msb Askeralma Dairesi Başkanlığı internet sitesinden ve şubenizden durumu takip etmenizde fayda var.

  “ASKERLİK TECİL SORGULAMA” üzerine 5 yorum

  1. bn 89lu doğumluyum herhangı askerlık şubesıne başvuruda bulnmadm lise3 okuyrm.. sızce askerlık tescıl olmuş mu yoksa bnmö gıdıp tecıl mı etmm gerekr..

  2. hocam ben 90 doğumluyum askerliği techil ettırdm ama geri bozdurdm benım devreler agustos da gidiyor ben de ağustosta gıdebilirmiyim

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir