AVRUPA KUPALARINDA HEZİMETLERİMİZ

Sivasspor’un Anderlecth takımı karşısında aldığı 5-0 lık ağır yenilgi Türk futbolu hakkında insanı kara kara düşündürüyor. Son iki yılda gerçekten hepimizin takdir ettiği Sivasspor biraz da yanlış transfer politikasıyla belliki maça ve sezona iyi hazırlanamamış. Fakat Türk takımlarının Avrupa’da başarılı olması lazım. Bunun için de sadece büyük takımlar ve Sivasspor değil birçok takım güçlü olmalı ve birbirlerini zorlamalılar. Ayrıca Avrupa maçları bence Milli maç gibi görülmeli.

Fakat gördüğüm kadarıyla Avrupa maçları iç çekişmelere malzeme yapılıyor. Genele maletmemek lazım ama mesela bakıyorsunuz Fb’li bir taraftar Gs’nin rakibini destekleyebiliyor. Yine Sivasspor’un hocası Bülent Uygun’a kızan bazı kişiler de Sivasspor’u desteklemiyor. Yenilmesini istiyorlar. Ama şu bir gerçekki. Rakiplerimizin Avrupa’da başarılı olmasını istemiyorsak emin olun birileri de bizim takımımızın başarılı olmasını istemez.

O nedenle önce içerdeki çekişmeleri bırakıp, takımlarımızın ve futbolumuzun güç kazanmasını sağlamalıyız.

Şimdi başlığa gelecek olursak Avrupa’da çok yenilgi aldık. Tabi son yıllarda özellikle Beşiktaş’ın Liverpool karşısında iki sezon önce yaşadığı 8-0’lık yenilgi, Türkiye’de futbolun yeni yeni profesyonelleştiği 1960’lı yıllardan bu yana uğranılan en ağır hezimet olarak biliniyor. Fakat buna bütün vatandaşlarımız üzülmeliydi. Beşiktaşlı olmadığım halde ne yazıkki çeşitli yorumlarda buna isim takanları da görüyorum.

Son yıllarda Tromsö’nün Gs’yi ve Kıbrıs Rum Kesiminden Anorthosis ( tam yazılışını bilmiyorum zira bu takımı sonradan çok duymadım ) takımının Trabzon’u elemesi çok üzücü olaylardı. Futbolumuzun da henüz belli bir noktayı geçemediğini göstermesi açısından bu maçlardan ders almak gerekiyor.

Şimdi bakalım bazı hezimetlerimize ;

Tablodan da görüldüğü gibi birçok takımımız ağır yenilgiler almış. Bunu düzeltmek için önce ligimizi ve kalitemizi düzeltmemiz gerekiyor. Buna benzer bazı yazıları www.hayhay.net üzerinde yazacağım. Umarım bundan sonra birlik-beraberlik olmayı öğreniriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir