BBP ve MHP Birleşir Mi ?

Bbp-MhpAslında uzun yılların tartışmasıdır Bbp ve Mhp’nin birleşme hikayesi ama bu günlerde tartışma yeniden çıkmışa benziyor.

Biz de bu konuyu irdelemek istedik ;

Geçtiğimiz günlerde Yavuz Bülent Bakiler’in Türkiye Gazetesi’nde yazdığı yazıyı okuduktan sonra Göktürk Tunçtürk’ün de meseleye eğildiğini gördüm ve tartışmanın yeniden alevlenebilme ihtimali olduğunu gördüm.

Çoğu kişiye göre zaten bu iki parti temelde benzer noktaları olan tek parti olması gerekli gibi görünüyor ama bence durum öyle değil. Bbp sanki muhafazakarlık konusuna biraz daha vurgu yapıyor gibi hissediyorum. Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun vefatından sonra Mhp ile birleşme konusunun halk tabanında yeniden gündeme geldiğini düşünüyorum.

İşte bu noktada Yavuz Bülent Bakiler’in köşesinde konuyu kendi cephesinden ele aldı. Bir zamanlar MHP, MKYK’ya seçilen şair ve yazar Yavuz Bülent Bakiler, seçildiği gün yaptığı konuşma da Genel başkan Devlet Bahçeli’nin bazı hatalarını sıralamış ve düzeltmesi gerektiğini bildiren eleştiriler getirmişti.

Şair Bakiler; tabi bir daha ki seçimde resmen kovulmuştu.

Buna rağmen Şair Yavuz Bülent Bakiler, Muhsin Yazıcıoğlu rahmetli olmadan bir yıl öncesi İstanbul’da ki bir yemekte Yazıcıoğlu’na;

“Muhsinciğim biliyorum bu iş biraz zor ama MHP ve BBP mutlaka birleşmeli. Parçalanma oyununu mutlaka bozmalısınız. Hatta bunu köşe yazımda değerlendirmek istiyorum” önerisini getirmiş.

Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’da, Şair Bakiler’e çok kısa ve net olan şu cevabı vermişti.

“Sakın yazma ağabey. Çünkü bu iş olmaz! Boşuna yorulma!
Çünkü Devlet Bey, birleşmemizi katiyen istemiyor!”

Bir yandan bu görüşler var bir diğer yandan da kimileri Bbp kurmaylarının birleşme için ellerinden geleni yapmadıklarını söylüyorlar.

Bu konu tartışmaya son derece açık bir konu. O nedenle fazla kurcalamaya da gerek yok. Birleşme ihtimali de ancak zamanla ortaya çıkabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir