Doğu’nun Paris’i Neresi ?

Doğu’nun Parisi Neresi ? Eminim benim gibi merak edenler vardır bu cümleyi..

Bakalım Doğu’nun Paris’i Neresiymiş.

Çoğu zaman karşımıza çıkar Doğu’nun Paris’i olarak adalandırılan memleketler. Bazen haberlerde görürüz, bazen birileri söyler. Şu memleket Doğu’nun Paris’idir. Şurası Doğu’nun yeni Paris’i.. Böyle böyle uzayıp gider.

Gerçi neden Paris kendisine benzetilen şehir tam olarak bilemesem de herhalde Paris çok mühim bir şehir olarak Doğu’nun hafızasında yer etmiştir demekten de kendimi alamıyorum.

Her neyse sonuçta bu artık bir deyim gibi beyinlerde yer etmiş ve Doğudaki şehirler Paris’e benzeme söylemiyle ön plana çıkacaklarına karar vermişler. Buna lafımız yok tabiki. Ama Doğu’nun Paris’i derken acaba hangi Paris kastetiliyor merak ettiğimiz nokta bu.

Kısa bir internet araştırması ile bile Doğudaki birçok şehir için Doğunun Paris’i yakıştırmasının yapıldığını görebiliriz. Nerden çıktığını bilmediğimiz bu yakıştırmanın şıklığını değil umarım Doğu şehirlerimizin daha ileri nasıl adım atabileceklerini tartışabiliriz. Yani görünüme değil muhtevaya dikkat kesilebiliriz. Ne de olsa “Ayinesi İştir Kişinin Lafa Bakılmaz”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir