DOMAİN ALMA

DOMAİN ALMA KONUSU hakkında rehber niteliği taşıyan bir yazı www.hayhay.net üzerinde yayımlıyoruz. Bu yazıyla birlikte değişik sitelerdeki yazıları ve sitemizdeki benzer yazıları da inceleyiniz.

Domain alma konusu internet kullanıcıları için ve internet sitesi kuracaklar için önemli bir konu.

İnternet sayfası açmanın önemli unsurlarından birisi de güzel bir isim seçmektir.

Bazen hoşunuza giden bir isim sorgulama yaptığınızda boş olarak görünür. Onun için o ismi sıfırdan makul bir ücrete alkabilirsiniz. Ben genelde Türkiye’de genelde markum.net , ihs.com.tr, isimtescil.net gibi alan adı tescili yapan firmalardan alımlar yapıyorum. Bu işi yapan yabancı siteler de var. Biraz araştırma ile bu hizmeti sağlayan servisleri karşılaştırabilirsiniz.

Bunun haricinde eğer güzel bir isim bulmakta zorluk çekiyorsanız ikinci el domain piyasasına bakabilirsiniz. Kaliteli alan adları zaman zaman yüksek bedellere alıcı bulabilmekte. Mesela benim www.sivas.ws/satis.htm adresindeki satılık domainlerim listeme bakabilirsiniz. Kullanmadığım domainlerimi burada satışa çıkarıyorum.

Bunun haricinde bazen bir isim çok hoşunuza gider ama adres olarak yazdığınızda boş sayfa çıkar veya kullnılmadığını görürsünüz. Böyle durumlarda da www.hayhay.net/domain-kontrol adresinde belirttiğimiz gibi whois çekerek sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir