Düşecek Domainleri Takip Etme Bulma

 

İnternet Siteniz İçin Alan Adı ( Domain ) önemli bir unsur. Peki düşecek domainleri nerden takip edebiliriz

Web sayfası projeleriniz için vazgeçilmez kurallardan birisi de site ismi konusudur. Site isminin bazı durumlarda siteden de önemli olduğunu söyleyebilirim. 

Bizim sitemiz munazara.net ismi üzerinde duracak olursak akılda kalıcı bir kelime olan münazara  hem de anlamlı bir kelime. Ayrıca kısa olduğu için gayet kolay yazılabiliyor.  Farklı projelerde değerlendirilebilecek bir alan adı aslında. Ama bu haliyle iyi olduğunu düşünüyoruz….

Domain seçiminde en önemli noktalardan birisi çevreye sormaktır. Özellikle işten anlayan kişilere sormakta fayda var. Bu konuda benimle görüşmek isterseniz yardımcı olabilirim. Zaten leblebi82 kullanıcı adıyla birçok forumda üyeliğim var.  Forumlardan veya Msn yoluyla irtibat kurabilirsiniz benimle.

Domain satışı konusunda da şu anda Türkiye’de yeterli seviyeye gelinmediğini düşünüyorum. Gittigidiyor ve forumlarda küçük çapta satışlar gerçekleştiriliyor.  Satılık domainler çok fazla olduğu için insanlar bunun önemli bir sektör olduğunu düşünebilirler ama şu anda Türkiye’de çok gelişmediğini söylemek yerinde olacaktır.

Düşen domainleri bulabileceğiniz birkaç site var. Yabancı siteler. Genellikle bu sitelerin mantığı aynı. Günlük düşen domainleri listeliyorlar.  bazıları da keywordlara göre yani içinde barındırdığı kelimeler göre buluyor. Bununla ilgili olarak belirlediğim siteler şunlar ;

pool.com

Mesela pool.com üzerinde domaini nasıl buluruz : http://www.pool.com/addBackorders.aspx adresine giderek Download the Full List” linkine tıklayarak pending delete durumundaki domainleri indirebilirsiniz. Bundan sonrasını incelemek size kalıyor.  

snapcheck.com

snapnames.com

deleteddomains.com

savespell.com : Burda da Türkçe arama yapabiliyorsunuz.

http://www.whois-search.com/deleting/index.php

http://www.3la.org/toc.html

http://www.domainpond.com/reports.htm

Bu sitelerde düşecek domainler, boşa çıkan domainler, boştaki domainler gösteriliyor.  Baktığınız domainlerle ilgili bazı ifadelerin anlamları ise şöyle ;

1. ACTIVE
2. REGISTRAR-LOCK
3. REGISTRAR-HOLD
4. REDEMPTIONPERIOD
5. PENDINGDELETE
6. REGISTRY-LOCK
7. REGISTRY-HOLD
8. PENDING-RESTORE

PENDINGDELETE (PD)
6 gün içerisinde kaydı silinecek domainler.

REDEMPTIONPERIOD (RP)
1 ay içerisinde PD durumuna geçecek domainler.

REGISTRAR-HOLD (RH)
1-3 ay arasında RP durumuna geçecek domainler.
Her RH durumundaki domain düşecek değildir.

BUNLARLA BİRLİKTE HANİ DOMAİN PİYASASIYLA İLGİLİ FİKİR VERMESİ AÇISINDAN BENİM SATILIK DOMAİNLERİME ŞU ADRESTEN BAKABİLİRSİNİZ : www.sivas.ws/satis.htm

Talha GÖNÜLALAN

Reklam : www.sivascity.com

“Düşecek Domainleri Takip Etme Bulma” üzerine bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir