En Fazla Dinlenen Radyolar

En Fazla Dinlenen Radyolar acaba hangileridir diye zaman zaman merak etmişimdir. Daha doğrusu artık radyoları kim dinliyor diye ? aslında benim merak etmem gayet normal. Çok fazla radyo dinleme alışkanlığım yoktu. Ne zamanki gurbetlere çıktım alışkanlıklarım değişti işte o zaman geceleri yatmadan önce radyo dinlemeyi de alışkanlık haline getirmeye başladım.

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından yapılan ‘Radyo Dinleme Eğilimleri-2 Araştırması benim de sorularıma cevap olur nitelikte.

Araştırmaya göre, en fazla dinlenen radyolar sırasıyla yüzde 32,7 ile Kral FM, yüzde 30,5 ile TRT, yüzde 10,3 ile Power Türk, yüzde 7,6 ile Süper FM, yüzde 7,3 ile Slow Türk, yüzde 5 ile Best FM, yüzde 4,8 ile Alem FM, yüzde 4,4 ile Radyo 7, yüzde 3,9 ile Radyo D ve yüzde 3,6 ile Show Radyo oldu.

Araştırmaya göre, gençler daha çok Kral FM’i, 40 ve yukarı yaşlarda olanlar ile profesyonel mesleklerde çalışanlar TRT radyolarını dinlemeyi tercih ediyor. Marmara ve Güneydoğu dışındaki tüm bölgelerde TRT daha fazla dinleniyor, Marmara ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise Kral FM, TRT’den daha çok dinleniyor.

Araştırma sonuçları, radyonun yüzde 49,7 oranı ile müzik, yüzde 17,7 oranı ile de haberleri dinlemek için kullanıldığını ortaya koyuyor.

Radyo dinleyicilerinin en fazla takip ettikleri programlar haber bültenleri, haber programları, değişik müzik türleri, dini programlar ve spor programları oldu. Ankete katılanlar TRT radyolarını, ”sevilen müzikler, tarafsız haberler, kaliteli ve seviyeli yayınlar, net yayını, kültürel ve eğitici programlar ile Türkçenin güzel kullanılmasından dolayı” tercih ettiğini ifade ederken Kral FM ve Power Türk’ün en fazla tercih edilme nedeninin yayımladıkları müzik türlerinin dinleyiciye hitap etmesi olduğu bildirildi. ”Sevilen müzikleri çaldığı” için Kral FM’i dinleyenlerin oranı yüzde 72,3, aynı nedenle Power Türk’ü dinleyenlerin oranı yüzde 67,5 oldu.

Dinleyicilerin yüzde 38,6’sı ”Türkçeyi en iyi kullanan” radyonun TRT olduğunu düşünüyor. Dinleyicilerin üçte ikilik bir kesimi, radyo yayınlarından memnun olduğunu ifade etti. Radyo yayınlarından rahatsızlık duyan yüzde 24 düzeyindeki kitlenin önemli bir kesimi, reklamların çok ve uzun olmasından şikayet ediyor. Bununla birlikte sunucuların çok konuşması, argo konuşmalar, niteliksiz müzik yayını, Türkçenin düzgün kullanılmayışı, yayınların ses kalitesinin düşüklüğü ve taraflı yayın gibi hususlar, dinleyicileri rahatsız eden noktalar olarak ön plana çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir