Favicon Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Web sayfası sahipleri için Favicon Yapma konusuna değinmeye karar verdim. Favicon çoğu site sahibi için belki önemli olmayan bir ayrıntı olarak görülebilir ama ben kalite ayrıntıda ortaya çıkar diyorum. O nedenle bu konuyu buraya taşımaya karar verdim. Peki nedir Favicon, ne işe yarar, nasıl yapılır ? İsterseniz inceleyelim.

Favicon Nedir ?

Favicon terimi İngilizce “Favorites Icon”dan kısaltılmıştır. Bu favicon dosyası blog’unuz ziyaret edildiğinde adres satırında belireceği gibi adresiniz sık kullanılanlara eklendiğinde de blog adınızın baş kısmında görünecektir. Favicon dosyası 16×16 piksel boyutlarında .ico uzantılı bir grafik dosyasıdır. Modern web tarayıcıları artık .gif ve .png uzantılı dosyaları da Favicon olarak gösterebilmektedir.

Örnek olarak www.sivas.ws sitesini açtığımızda adres satırında site isminin önünde çıkan şu resim :   Bu sivas.ws sitesinin Favicon’u.

Bir resimde anlatmak gerekirse Favicon aşağıdaki resimdeki alanda daire içinde görünmektedir.

Tabi her sitede farklı Favicon olmuyor. Kimisi hazırlardan yararlanıyor kimisi ise hiç Favicon yapmıyor. Kimi sitelerse güzel Faviconlarla karşımıza çıkıyor.

Şöyle özetlemek mümkün : Özellikle Mozilla tarayıcısı ile bağlandığınızda internet URL’sinin hemen yanı başında ufak bir resim belirir. Faviconlar özellikle siteyi sık kullanılanlara eklediğinizde listede kolayca bulunmasını sağlar. Bir nevi sitenin sembolüdür, bayrağıdır.

Aslında küçük bir detay gibi görünebilir ama yine de detaylar önemlidir diyorum.

Favicon Yapmak

Favicon yapmaya karar verdiyseniz bunu Photoshop benzeri bir grafik programıyla yapabileceğiniz gibi online Favicon oluşturma sitelerinde de Favicon yapmak mümkün. Şimdi bazı siteleri vereceğim.

Ben hayhay.net için favicon.cc sitesinde şöyle bir Favicon yaptım :

Ben genelde sade ve basit sevdiğim için böyle yaptım ama siz biraz uğraşarak daha güzel şeyler ortaya çıkarabilirsiniz.

Yapmanız gereken favicon.cc adresine gidip renk paletlerini ve kalemi kareli boş alanda kullanıp Favicon’u oluşturmak ve alttan Download Favicon demek. Hepsi bu kadar.

Bundan başka http://tools.dynamicdrive.com/favicon/ adresinde de çok ilginç bir araç var. Buraya Bilgisayarınızdaki bir resmi veriyorsunuz kendisi Favicon haline getiriyor. Bu da ilginç bir uygulama.

Diğer bazı siteler şöyle  ;

favicongenerator.com

favicon.co.uk

animatedfavicon.com

Peki oluşturduğunuz favicon’u nasıl kullanacaksınız ?

Favicon kullanmak istediğiniz sayfanın <head> </head> tagları arasına aşağıdaki kodu ekleyin. Koddaki href kısmı favicon.ico resminizin yerini belirler. Mesela aşağıdaki kodda favicon.ico dosyası ana dizinde.

  • <link href=”/favicon.ico” rel=”shortcut icon” />

“Favicon Nedir ? Nasıl Yapılır ?” üzerine bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir