Format Sonrası Gerekli Programlar 2011

Bilgisayarınıza herhangibir nedenle format attınız ve format sonrası bilgisayarınızda hiç bir program yüklü değil. Hangi programları kuracağınızı düşünüyorsunuz.

Tabiki böyle bir durumda kurulacak programlar herkese göre değişir ama ben sizlere www.hayhay.net üzerinde kendi düşüncemi paylaşacağım. Benim kurduğum program listemi vereceğim. Sizler de ilginize göre bu program listesinden yararlanabilirsiniz.

Ben bilgisayarıma format attıktan sonra şu programları kuruyorum ;

Antivir Guard Virüs Programı :  Virüs programı olarak Antivir Guard’ın ücretsiz sürümünü kuruyorum ve başka bir virüs programına ihtiyaç duymuyorum. Kısacası Avira AntiVir PersonalEdition Classic versiyonunu kullandığım programının bu ücretsiz sürümü bilgisayarımı virüslerden korumam için bana yetiyor.

Firefox : Zaman zaman IE ile zaman zaman da Firefox ile internette işlerini halleden birisi olarak Mozilla Firefox’u da formattan sonra kuruyorum.

Irfanview Programı : Bilgisayarımda resimleri göstermek için Irfanview Programını mutlaka kurup türkçe yamasıyla kullanıyorum. Bu program sayesinde basit fotoğraf düzenleme, boyutlandırma, kesme gibi işlemleri de çok pratik bir şekilde yapıyorum.

Winamp : Müzik dinlemek için pek çok kişinin vazgeçilmezi..

Msn : Live Messenger versiyonu ile anlık mesajlaşma için Msn ilk kurduğum programlardan.

Winrar : Sıkıştırılmış dosyaları açmak için veya dosya küçültmek, arşivlemek için Winrar programını önceden daha fazla kullanıyordum. Bu sıralar Jzip isimli programı tercih ediyorum.

OpenOffice : İşte vazgeçmediğim uygulamalardan birisi de OpenOffice. Ofis yazılımı olarak içerisinde metin editörü, sunum programı, excel tarzı Calc programını barındıran bir nevi Microsoft’un Word , Excel ofis paketinin açık kaynak yazılımlı ve ücretsiz rakibi diyebilirim. Ben Openoffice kullanıyorum, isteyenler Microsoft Office paketini kullanabilirler.

Foxit Pdf Reader : İşte en fazla tuttuğum programlardan birisi. Yıllar önce bu programı farkedip hakkında birşeyler yazmıştım ve sonra bazı internet sitelerinde benim yazdığım yazı bu programı tanıtmak için kullanılır olmuştu. Pdf dosyalarını açmak için küçük, hızlı ve oldukça işlevsel bir program. İsteyenler Acrobat Reader programını da kullanabilirler tabiki.

Gom Player : Birçok formattaki video dosyasını Gom player ile seyrediyorum.

Google Toolbar : Google Toolbar özellikle internette gezinirken işlerimi kolaylaştıran ve sayfalar hakkında bilgi almamı sağlayan küçük bir araç.

Flash Player : Web sayfalarındaki flash içerikleri görebilmek için gerekli.

Nero : Cd-Dvd yazma programı..

Gimp : Photoshop programının açık kaynaklı ve ücretsiz olan rakibi. Fotoğrafları düzenlemek için Photoshop veya Gimp programını kullanıyorum.

Bu programlardan sonraki programlar genellikle web ile ilgili işler için kullandığım programlar. Sanıyorum bir çok kişi için gerekli değildir. Ama yine de Filezilla, Colorcop gibi programlarla web sayfası tasarımlarımda yararlandığımı belirteyim.

Sizler de kendi ilgi alanlarınıza ve tercih ettiğiniz programlara göre bir liste yapabilirsiniz.

 

“Format Sonrası Gerekli Programlar 2011” üzerine 3 yorum

  1. Garip bir şey Farkettim de!…

    Benim güzel arkadaşım şu yukarıda sayılanların bir çoğu artık günümüz MODİFİYE XP & WİNDOWS ÜST SÜRÜMLERİN DE ZATEN MEVCUT.Liste bana göre oldukça fazla göze batan bir durum. Bir çok insan artık bu tip şeylere zaman ayırmıyor. Herkez hazır kurulumla gelen keyfin sıcaklığıyla huzur içersinde kullanıyorlar Kullandıkları xp veya üst sürüm windowslarını….

    En azından hazır proğram cd leri var… onlar bile şu konudan daha fazla aydınlatıcı : )

  2. Yok canım onlar pek iyi değil hepsinin üzerine bir yıgın şey eklemişler mesela geçen böyle bir cdyle format attım winrar la paket arşiv oluşturuyorum oluşturan ksımında Cristiano Ronaldo yazıyo böyle ukalalık olmaz ya. :(

  3. kardeşim eline sağlık…işimize yaradımı yaradı abi gerisine karışmayn…bu şey işine benziyo sizin gibi uyanıklar, hazır üst dereceye çıkartılmış pc ler alıp bi yıl kullanıyorsunuz…bu da 2011 model yeni çıkan bi arabayı 50 milyara almak gibi bişi…lükse düşkün yani….
    ama bizim gibi adamlar tofaş alıp parçası parçasına lastiğği lasitğine jantı jantına kadar kendimizi tatmin edecek hoşnut kılacak şeyleri sıfırdan kuruyoruz…ve bi aksilik çıktığında da keyifle ve iki dakka da düzeltiyoruz ama sen… garantiye ver, bekle, artı bide parça malzemesi parasını bizm aldığımızn iki katına öde…yani bu yeni nesil bilgisayrlar en çok bizm işimize yarıyo… kapiş bu arada ben de yaşlı bişi deilim yirmi yaşındaym ama pc kullanmak bu bana göre hazıra konmak hiç hoşuma gitmez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir