Gerçek Teyo Pehlivan

Teyo Emmi
Teyo Emmi

Başbakan Erdoğan’ın muhalefeti, yalancılığıyla ünlü Teyyo Pehlivan’a benzetmesi, 11 yıl önce ölen Erzurum’lu Tayyip İde’yi yeniden gündeme getirdi. Erdoğan’ın “Şimdi zamanı değil’’ diyerek anlatmadığı hikayeler fıkra gibi…

Aslında son birkaç yıldır Tv ekranlarında Teyo Emmi’yi tanır olduk ama ben Teyo Pehlivan’ın varlığından yaklaşık 8-9 yıl önce haberdardım. Aynı yurtta beraber kaldığımız Harun isimli arkadaşım çok güzel Teyo Pehlivan taklidi yapardı ve Teyo Emmi’yi görmeden tanımıştık. Son bir iki yıldır Tv sayesinde Teyo Emmi oldukça popüler oldu ama tabiki Tv ekranlarındaki gerçek Teyo Emmi değildi. Gerçek Teyo Pehlivan 28 Aralık 1998’te vefat eden Erzurumlu Tayyip İde adlı birisiydi.
 
ÇAĞDAŞ NASRETTİN HOCA
Okuma-yazma bilmediği halde radyoyu dinleyerek, gazetelerdeki fotoğraflara bakarak dünyayı yakından izleyen ve anlattığı sevimli yalanlarla tanınan, ‘Teyyo pehlivan’ lakaplı Tayyip İde, 28 Aralık 1998’te ömrünün büyük bir bölümünün geçtiği Pasinler’de 84 yaşında hayatını kaybetti. Hiç evlenmeyen, fıkraları dilden dile dolaşan ve çağdaş Nasrettin Hoca olarak nitelendirilen Teyyo pehlivan gençliğinde güreş sporuna büyük ilgi duyardı.
 
Her Cuma günü yapılan karakucak güreşlerinin en popüler ismi olan ancak sayılı galibiyeti bulunan Teyyo Pehlivan, kisbetini bir de hafta sonları yapılan düğünlerde giyerdi. Düğün konvoylarının önünü çıkarak peşrev yapan ve bu nedenle özel bahşiş alan Teyyo Pehlivan, fıkralarında Atatürk, İsmet İnönü, Hülya Avşar, Sophia Loren, Demi Moore, Micheal Jackson, Rıdvan Dilmen gibi ünlülere yer verdi.
 
ANITI YAPILACAKTI
Ölümünden sonra Teyyo Pehlivan’ın anıtını yaptırma sözü veren Pasinler belediye başkanları şimdiye kadar bu projeyi gerçekleştirmediler. Sağlığında Teyyo Pehlivan’la birebir görüşen Tarihçi Şenol Kantarcı, Erzurumlu Nasrettin Hoca’nın 100’e yakın fıkrasını derledi. Kantarcı’nın derlediği fıkralardan bazıları çeşitli sitelerde yayımlanmaya başlandı.

“Gerçek Teyo Pehlivan” üzerine bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir