Gün Doğmadan Belgeseli

Sezai Karakoç

Türk edebiyatının yaşayan en önemli isimlerinden Sezai Karakoç’un hayatının anlatıldığı Gün Doğmadan Belgeseli hakkında bir yazı kaleme aldık.

Dün galası yapılan ve Sezai Karakoç’un hayatını, mücadelesini ve düşüncesini anlatan belgeselde Sinan Albayrak, Ayla Algan, Deniz Arcak, Müşfik Kenter, İbrahim Paşalı, Necdet Tok, Ahmet Balveren, Buğra Can Aslan, Üsame Sarıoğlu rol alıyor. Belgesel daha sonra izleyiciyle sinema perdesinde buluşacak.

Sezai Karakoç’un hayatının anlatıldığı “Gün Doğmadan” belgeseli, ünlü şair ve düşünce adamı hakkında yapılmış en geniş kapsamlı çalışma niteliğini taşıyor. Belgeselde, Sezai Karakoç’un izi sürülerek, ülke toprakları üzerindeki değişimler, dünyanın tanık olduğu teknoloji ve fikir dönüşümleri ve bütün bunlarla birlikte gelen anlam karmaşasını sade bir film diliyle anlatılıyor.

İlginç olan noktalardan bir tanesini şöyle söylemeliyim. Genelde bizim ülkemizde bu tarz değerli isimlerin vefat ettikten sonra kıymetleri bilinir. Ama Sezai Karakoç hayatta ve böyle bir belgeselin sağlığında yapılmış olması ülkemiz Kültür-Edebiyat dünyası adına büyük mutluluk verici bir hadise. Bu sadece kültür ve edebiyat için değil genel anlamda da büyük bir vefa örneği olup bundan sonraki dönemlerde umarım sıklıkla karşılaşacağımız türden bir çalışma olur.

Belgeselin yapımcılığını Cine5 Medya Grup Başkanı Orhan Seyfi Güner, yönetmenliğini ise Ensar Altay yaptı. Cine5’in sponsorluğunda gerçekleştirilen bu önemli belgesel; siyaset, kültür-sanat ve düşünce dünyasının önde gelen isimlerinin katılımıyla dün yani 15 Ocak 2009 Cuma akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenen gala gecesinde ilk defa gösterildi. Belgesel daha sonra da sinema severlerle buluşacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir