Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi

Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi yenilenerek bugün 16 Ocak 2010 tarihinde tekrar hizmete açıldı. Muhsin Ertuğrul Sahnesi tiyatro binasının yıkılması sürecinde bilindiği gibi birçok tartışma yaşanmıştı ve en sonunda bina yapılarak tekrar hizmete açıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yenilenen Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nin açılışını  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gerçekleştirdi. Başbakan Erdoğan’ın bazı sözleri dikkatimi çekti. Toplumun çeşitli kesimlerinden bazı isimleri saydı ve hepsinin milletimizin bir değeri olduğunu söyledi. Burasını takdirle karşıladım. Bir sözünde de artık Muhsin Ertuğrul Sahnesi yerine Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu diyeceğini belirtti. Bu da kültür hayatımız açısından önemli bir gelişme. Daha önce de sinemadan çok tiyatroya ilgi duyduğumu belirtmiştim. O nedenle tiyatro konusunda devletimizin daha büyük yatırımlar yapmasını memnuniyetle karşılıyorum.

Kongre Havzası olarak bilinen o bölgenin kültür-sanat açısından gelişmesi gerçekten sevindiri olmakla birlikte Türkiye’nin sanat alanında daha çok yatırıma ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

Zaten Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay 1 buçuk yıl önce çeşitli tartışmalarla veda ettiğimiz sahneyi yeniden meydana getirenlere saygılarını sunduğunu belirterek, 33 olan devlet tiyatrosu sayısını da 60’a çıkaracaklarını anlattı.

Hizmete giren Tiyatro binası 5 katlı ve 600 koltuk kapasitesine sahip. 476 metrekarelik sahne, aynı zamanda yatay ve dikey olarak hareket edebiliyor. Ses sistemi Dolby Digital olarak hazırlanan sahnede ahşap giydirmeler akustik özelliğe de sahip. Engelliler için 8 koltuk ayrılan sahnede sanatçıların kullanımı için sahne arkasında özel mutfak, kafeterya, idari ve özel odalar bulunuyor. 16 ayda yapımı tamamlanan binanın kongre vadisindeki 850 araçlık ortak otoparkı da kullanabildiği belirtildi. 17 Milyon dolar harcanarak yeniden yapılandırılan sahnede ilk olarak ‘Keşanlı Ali Destanı’ isimli oyun 20 Ocak 2010 tarihinden itibaren izleyiciyle buluşacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir