İnternette Yorum Yaparken Dikkat

Çoğu zaman internette yorum yaparken dikkat edilmesi gerektiği konusunda kullanıcılar uyarılsa da özellikle gazete ve haber sitelerinde haber sayfalarında yapılan yorumlara baktığımız zaman bu  uyarılardan ders almayan kullanıcılar görüyoruz.

Bazı kullanıcılar internette yaptıkları yorumlardan sorumlu olmadıklarını zannediyor olabilirler ama yeni yaşanan bir gelişme bu kullanıcılara ders olacak bir örnek gibi görünüyor.

Antalya’da emlakçılık yapan 48 yaşındaki Hasan Aydemir hakkında, bir internet sitesindeki habere yazdığı yorumda Cumhurbaşkanı Gül’e hakaret ettiği gerekçesiyle 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.
Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’nce oluşturulan birim tarafından bir sitede yapıldığı belirlenen yorumun IP numarası ile telefona bağlı olarak yapıldığı belirlendi. Bunun üzerine Hasan Aydemir hakkında Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.

TÜRK Ceza Kanunu’nun 299’uncu maddesi şöyle:

Cumhurbaşkanına hakaret eden kişinin, 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır, suçun alenen işlenmesi hâlinde verilecek ceza altıda bir, basın ve yayın yolu ile işlenmesi hâlinde ise üçte bir oranında arttırılır.

Ne diyelim bence siz siz olun yorum yaparken dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir