İSPANYA’NIN TÜRK GİBİ GÜÇLÜ TAKIMI : DEPORTİVO

Arkadaşlar niye bu başlığı attım tahmin edebildiniz mi  ?  İspanya Ligi’nin güçlü takımlarından Deportivo La Coruna’nın kendi sahasında oynadığı maçlarda tribünlerde mutlaka bir Türk bayrağı asılıyor. Bu Türk bayrağına belki siz de denk geldiniz. Acaba merak ettiniz mi Deportivo La Coruna taraftarları bu bayrağı niye asıyor ?

www.hayhay.net üzerinde artık böyle yazılar da bulabileceksiniz. Konu altındaki Benzer Yzılar başlığına ve kategorilerimize göz atınız.

DEPORTİVO’DA TÜRK BAYRAĞI :

İspanya’da Deportivo takımının oynadığı maçlarda kale arkasındaki Türk bayrağı belki sizin de dikkatinizi çekmiştir. Netten araştırdığım kadarıyla 2000 yılında oynanan Panathinaikos maçından sonra bu tablo hiç değişmemiş. Ben ilk başlarda bir Türk seyirci ordan kombine almış ve her maça gidiyor diye düşünüyordum. Ama okuduklarım beni şaşırttı.

Meğersem olay farklıymış. 20 yıl önce Deportivo’nun ezeli rakipleri Celto Vigo’nun taraftarları hakaret amacıyla Deportivolulara Türk demeye başlamış Ancak Deportivoluların bunu hakaret olarak algılamadığı aksine ‘Türk gibi güçlü’  olmaktan gurur duymaları sonucunda bu tablo ortaya çıkmış.

Başka bir rivayete göre ; İspanya’nın Galicia bölgesinin takımı olan Deportivo’nun bu bölgede de Türkler yaşadığı için her maçta bir Türk bayrağı açılıyormuş.

 

 25 Aralık 2005  ‘te  Mehmet Çiftçi Deportivo la Turco başlığıyla şu haberi vermiş ; 

Celta Vigo ile Deportivo La Coruna’nın karşı karşıya geldiği ve 3-0 kazandığı maçta kendilerini Türk olarak gören 5 bin Deportivo taraftarı, “En büyük Türkiye” diye bağırarak komşu Vigo kentini inletti.

Galicia bölgesinin iki güçlü takımı, Celta Vigo ile Deportivo La Coruna karşı karşıya geldi. Bu derbiyi ilginç kılan olay ise, iki kentin taraftarlarının yüzyıllardır birbirleri ile çekişmeleri, kin beslemeleri… Celta Vigo’lular, Deportivo’lulara, Türklere verdikleri destek nedeniyle, Deportivo’lular da Celta’lılara Portekiz’lilere yakınlıklarından dolayı, “hain” yakıştırması yapıyorlar.

İspanya’nın kuzeyinde Portekiz sınırına yakın olan iki kent insanı, bu yakıştırmadan son derece memnun. Vigo kentinin takımı Celta’da çok sayıda Portekiz taraftar derneği var. Buna karşılık La Coruna’nın takımı Deportivo’da Türkleri, Türk bayrağını göndere çekecek kadar ateşli Türk dernekleri kurulmuş. Bu yüzden olsa gerek, Deportivo La Coruna’nın her oynadığı maçta sahaya asılmış çok sayıda Türk bayrağı görebilirsiniz. Ayrıca Deportivo’lu futbolseverlere, “Türkler” adı takılmış.

Karşılaşmanın başlamasına az bir süre kala bu hikaye ile ilgili çok sayıda yazı yazmış gazeteci Alberto Torres ve Türk taraftar derneklerinden birinin kurucusu olan Ricardo (La Pasion Turca) ile söyleşiye oturduk…

Alberto, La Coruna taraftarlarının nasıl Türk olduklarını anlatmaya başladı:

Barboros Hayrettin Paşa, Akdeniz’e hükmettiği sıralarda İspanya sahillerine kadar ulaşmış. O sırada İspanya’da yiğitliği ile ünlü Galicia bölgesinin delikanlıları, Barboros’a büyük destek vermişler. Bu işbirliğini içlerine sindiremeyen komşu kent Vigo’nun halkı ise La Coruna’ya Türklerle ortaklığa girmelerinden dolayı, onlara “Türkler” adını takmışlar. Bu ad sporda, özellikle de futbolda günümüzde büyük bir rekabete dönüşmüş. Buna karşılık, La Coruna halkı da Celta Vigo taraftarlarına yakınlığı ve iyi ilişkileri nedeniyle Portekiz’li yakıştırması yapmışlar.

La Coruna’da çok sayıdaki taraftar derneklerinden biri olan La Pasion Turca derneğinin başkanı Ricardo ise Türk bayrağına sahip çıkmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiriyor. Ricardo, Deportivo La Coruna’nın Şampiyonlar Ligi’nde Yunan takımı Panathinaikos’la oynadığı maçta açtıkları 20 metreyi aşan Türk bayrağını anlatırken, “İnanın Riazor Stadı’nda yüzlerce Türk bayrağı vardı. Stadın bir ucundan diğer ucuna bir Türk bayrağı astık. Yunanlılar sahaya çıktıklarında dev Türk bayrağının yanı sıra yüzlerce ateşli taraftarın ellerindeki ay yıldızlı bayrakları görünce neye uğradıklarını şaşırdılar. Dünyanın hiçbir yerinde kendi ulusunun bayrağının dışında, başka ülke bayrağına bu kadar çok sahip çıkan bir taraftar grubu bulamazsınız” dedi.

Ricardo ayrıca Türk bayrağına Deportivo Kulübü yaşadıkça sahip çıkacaklarını ve Celta’nın Deportivo ile 2. yarıda oynayacağı maçta Türk bayrakları ile tam bir gövde gösterisi yaparak stadı “Türkiye” diye inleteceklerini söyledi.

Alberto ile Ricardo’yu dinledikten sonra Celta’nın Deportivo taraftarlarına ayırdığı bölüme geçtim. İnsan kendini adeta milli maçta hissediyordu. Celta’lılar “Türkler dışarıya” diye tezahürat yaparken, Deportivo’lular da sürekli “En büyük Türkiye” diye bağırıyordu. Onlara Türkiye’den geldiğimi söyleyince birden etrafımda yüzlerce La Coruna taraftarının beni selamlamak için elini uzattığını gördüm. Karşılaşmayı Deportivo, yani Türkler 3-0 kazandı. Sevinç sokaklara taştı. Türk bayrakları bu kez Vigo kentinde dalgalanmaya başlamıştı.

Elleriyle Bozkurt işareti yapmışlar.. :)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir