KALİTELİ ALAN ADI BULMAK

KALİTELİ ALAN ADI ARAYANLAR nerden buluyor ? Bunun özel bir sırrı var mı ?

Web sayfası projeleri için olmazsa olmaz koşullardan birisi de kaliteli isim bulma ve bu ismi proje konsepti ile birleştirmedir.

İyi bir proje için akılda kalıcı bir isim ziyaret edilebilirlik oranını arttırmaktadır. Mesela bizim sitemiz www.hayhay.net akılda kalıcı kısa ve anlamlı bir özelliğe sahiptir. Hay hay genelde onaylama anlamında kullandığımımız bir terimdir.  Peki günümüzde birçok domainin kapıldığını ve artık geç kaldığımızı bildiğimize göre nasıl domain bulabileceğimiz konusunda yorum yapalım.

Jenerik dediğimiz tek kelime anlamlı domainleri boşta yakalamak artık çok zor. Artık genelde kelimelerin bir araya gelmesiyle oluşmuş domainler bulunabiliyor. Bu tarzda da ciddi bir boşta domain sıkıntısı var. Kaliteli domain bulmak artık çok zor. Aklınıza gelen isimlere baktığınızda genelde dolu olduğunu görürseniz şaşırmayın.

Peki kaliteli bir domain için ne yapılmalı. Öncelikle projeniz ciddiyse bence biraz yatırımın büyüklüğüne göre elinizi cebinize sokmanızda fayda var. Çünkü pekçok kaliteli domaini sahiplerinden almanız mümkün. Bunun için www.sivas.ws/satis.htm adresinde yayınladığım liste gibi bazı domain sahipleri de birçok alanda farklı güzel domainlerini satıyorlar. Ayrıca bazen merak edip adres çubuğuna yazdığınız domainlerin de index sayfalarında satılıktır ibaresini görebilirsiniz.

Burada temel mantık kaliteli domainleri projesi olanlara sunmak ve gelen tekliflere göre alıcısıyla buluşturmak. Sizlere internet sitesi ismi bulmada kolaylıklar diliyorum.

Fakat eğer bütçeniz kısıtlı ve sıfırdan kendi bulacağınız boştaki bir ismi tescil etmek istiyorsanız domain bulmak için www.hayhay.net üzerinde yer verdiğimiz benzer yazılara bakabilirsiniz. Sitede arama yaparak , sayfa altındaki benzer yazılar başlığına bakarak ya da Bilgisayar-internet Kategorisine konuyla ilgili yazılara ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir