KALİTELİ ALAN ADI NASIL OLUR ?

KALİTELİ ALAN ADI ARAYANLAR nerden buluyor ?

Kaliteli alan adı bulmanın püf noktaları ve kaliteli alan adının tarifini kendime göre vermeye çalışacağım.

Web sayfası projeleri için olmazsa olmaz koşullardan birisi de kaliteli isim bulma ve bu ismi proje konsepti ile birleştirmedir.

İyi bir proje için akılda kalıcı bir isim ziyaret edilebilirlik oranını arttırmaktadır. Mesela bizim sitemiz www.hayhay.net  akılda kalıcı kısa ve anlamlı bir özelliğe sahiptir. Peki günümüzde birçok domainin kapıldığını ve artık geç kaldığımızı bildiğimize göre nasıl domain bulabileceğim konusunda yorum yapalım.

Jenerik dediğimiz tek kelime anlamlı domainleri boşta yakalamk artık çok zor. Artık genelde kelimelerin bir araya gelmesiyle oluşmuş domainler bulunabiliyor. Bu tarzda da ciddi bir boşta domain sıkıntısı var. Kaliteli domain bulmak artık çok zor. Aklınıza gelen isimlere baktığınızda genelde dolu olduğunu görürseniz şaşırmayın.

Peki kaliteli bir domain için ne yapılmalı. Öncelikle projeniz ciddiyse bence biraz yatırımın büyüklüğüne göre elinizi cebinize sokmanızda fayda var. Çünkü pekçok kaliteli domaini sahiplerinden almanız mümkün. Bunun için birçok yerli ve yabancı domain satış sitelerine bakarsanız bir çok alanda farklı güzel domainler görebilirsiniz.

Bu sitelerde temel mantık kaliteli domainleri projesi olanlara sunmak ve gelen tekliflere göre alıcısıyla buluşturmak.

Alan adı satışı yapanlar ellerindeki isimleri r10.net gibi webmaster forumlarında yada gittigidiyor.com gibi açık arttırma sitelerinde ilana çıkarıyorlar. Bende kendi satılık alan adlarımı genelde www.sivas.ws/satis.htm adresimde yayınlıyorum. Benim listemde de genelde projelik isimleri uygun fiyatlara satışa çıkardığımı göreceksiniz.

Benzer konulara yeri geldikçe hayhay.net üzerinde değineceğim.

Sizlere internet sitesi ismi bulmada kolaylıklar diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir