Key Ödemeleri Mart 2010

2010 yılı Mart ayının başında olduğumuz şu günlerde Key Ödemeleri hakkında merak edilen oldukça fazla konu var. Çeşitli internet sitelerinde yeni çıkan konulardan yararlanarak bu yazıyı www.hayhay.net üzerine ekliyoruz. Mart 2010 itibariyle eklediğimiz bir yazıdır.

Konuyla ilgili haber kaynaklarında şu yazılar belirtilmiş ;

Konut Edindirme Yardımı (KEY) ödemelerinde sona gelindi. Tasfiye Halindeki Emlak Bankası, ödemelerden yararlanacakların listesini hazırlayıp, Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na (GYO) gönderdi. Resmi Gazetede listeler yayınlandıktan sonra, ödemeler Ziraat Bankası tarafından yapılacak.

Buna göre, 1 milyon 707 bin 869 kişiye, yaklaşık 560 milyon TL ödenecek.

Konuyla ilgili olarak Tasfiye Halindeki Emlak Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın, Referans Gazetesine açıklamalarda bulunmuş.

Hak sahiplerinin kontrol ve nemalandırma çalışmalarının tamamlandığını belirten Zeki Sayın, 1 milyon 707 bin 869 adet hak sahibini içeren listelerin Şubat ayının son haftası Emlak GYO’ya gönderildiğini ifade ederek, “Listeleri yasada belirtilen süreden bir ay önce tamladık ve gönderdik. Emlak GYO, listeleri Resmi Gazetede yayınlattıktan sonra, ödemeler en kısa sürede Ziraat Bankası tarafından yapılacak” dedi.

– Ödemeler ne zaman başlayacak?

Emlak Bankası, listeleri Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na gönderdi. Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, listeleri kontrol edip, Resmi Gazetede, hak sahiplerinin adlarını tek tek yayınlayacak. Bundan sonra ödemeler başlayacak.

– Listelere nereden ulaşılacak?

Resmi Gazetede yayınlandıktan sonra Tasfiye Halindeki Emlak Bankası’nın internet sitesinden de takip edilebilecek.

– Ödemeler hangi bankadan alınacak?

Sadece Ziraat Bankası şubelerinden alınabilecek

– KEY ödemeleri ne zaman bitecek?

2011’in Mart ayında biteceği tahmin ediliyor

– Herkes aynı rakamı mı alacak?

Kişilerin çalışma sürelerine göre alacağı ödeme tutarı değişiyor. KEY kesintileri yapıldığı dönemde üç ay çalışmış kişiyle, kesinti süresince tam çalışmış kişinin alacağı rakam çok farklı olacak.

– Yabancılar da ödeme alabilecekler mi?

Hak kazanmışlarsa, pasaport numaraları ile ödemelerini alabilecekler

-Hak sahipleri en çok ne kadar ödeme alabilecekler?

Kesinti dönemi boyunca aralıksız çalışılmışsa ve daha önce herhangi bir ödeme almamışsa gecikme faizi bile birlikte en fazla 1.623, 45 lira alınabilecek.

-Listede ismi çıkmayanlar ne yapacak?

Listede isim olmamasının birçok nedeni olabilir. Çalıştığı kurum yanlış evrak göndermiş olabilir. Soyisim değişikliği olabilir. Daha önceki ödemelerde tamamı alınmış olabilir. Çalıştığı kurum 10 kişiden az personel çalıştırmış olabilir. KEY ödemesi kuruşun altında kaldığı için listeye girememiş olabilir. Çalıştığı kurum kesintileri yapmış ama göndermemiş olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir