Kuru Fasulye Nasıl Pişirilir

Kuru Fasulye Nasıl Pişirilir, nasıl yapılır merak eden arkadaşlar olabiliyor. Diğer yemekler gibi basit bir yönü olmasına rağmen kendine has farklı bir yapısı olduğundan kısaca Kuru Fasulye Nasıl Pişirilir konusuna da değinmek yerinde olacaktır diye düşündüm bu yazıda.

Eğer benim gibi yemek yapmayı yeni öğrenenlerden veya daha doğrusu bu işin acemilerindenseniz ve ilk gördüğünüz sulu yemekler genelde aynı mantıkla yapılırken Kuru Fasulye yemeğinin de aynı şekilde yapıldığını düşündüyseniz yanıldınız :)

Kuru Fasulye yemeği yapılışının biraz ayrı bir prosedürü vardır. Peki bakalım Kuru Fasulye Nasıl Pişirilir, Nasıl yapılır  ;

Kuru fasulye pişirme işinin en ince ayrıntısı sanıyorumki Kuru fasulyelerin bir önceki akşamdan ıslatılıp, ertesi gün bol su ile haşlanması ve süzülmesi işlemi olsa gerek. İşin bu boyutu iyi halledilirse gerisi zaten standart diğer sulu yemeklere benzemekte. Belirttiğim işlem yapıldıktan sonra tencerede ince kıyılmış soğan, margarin ile pembeleştirilir. Etler ilave edilir, suyunu bırakıp çekene kadar kavrulur. Salça ve su konularak etler yumu­şayıncaya kadar pişirilir. Haşlanmış fasulyeleri tuz ile katarak 15-20 dakika daha pişirilir.

Kuru fasulye yemeği genelde pirinç pilavı ile servis edilir. Nedense adet olmuş. Bazı yerlerde dikkatimi çekti kuru fasulye yemeğine et yerine sucuk atabiliyorlar. Kayseri, Sivas taraflarında Pastırmalı veya Sucuklu Kuru Fasulye yemeği de etli sulu fasulye gibi yaygın.

Ben Kuru fasulye işini pek beceremediğim için bunun hazır olanlarını buldum markette. Bu sayede daha kolay yapıyorum. Tadı da lezzetli oluyor ama tabiki diğeriyle aynı tadı buluyor mu sorusuna cevap veremem. Hadi size afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir