NABİ ŞENSOY KİMDİR ?

Bildiğiniz gibi bugün yani 09 Aralık 2009 Çarşamba günü Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy büyükelçilik görevinden istifa etti. Ben de merak ettim acaba Nabi Şensoy kimdir diye..

 Bu yazıyı neden yazma ihtiyacı hissettiğime gelecek olursak az önce Ankara kulislerine düşen haberin ilgimi çektiğini ve sonra da bunun bir meraka dönüştüğünü söyleyebilirim. Neydi bu haber ;

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy’un merkeze alınmayı talep ettiği, bu talebin uygun bulunduğu açıklandı.

Haber kısaca böyle. Anlaşılıyorki Başbakan Erdoğan’ın Abd gezisi sırasında Büyükelçi ile Başbakan arasında bir mesele olmuş. Bu mesele birkaç güne kadar belli olur diye düşünüyorum ama benim için asıl önemli olan Abd Büyükelçiliği yapan NABİ ŞENSOY‘un kim olduğu.

Öncelikle söylenenlere göre Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy’un , Beyaz Saray’da ABD Başkanı Barack Obama ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasında yaşanan görüşme sırasında çıkan bir kriz yüzünden istifa kararı aldığı rivayet ediliyor.

NABİ ŞENSOY KİMDİR

 Nabi Şensoy, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarlığı görevini yürütürken, 2006 yılında görev süresi dolan Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu’nun yerine Washington Büyükelçisi olarak  atandı.

 Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu olan Şensoy, daha önce Madrid ve Moskova büyükelçilisi olarak görev yapmıştı. Büyükelçiliği döneminde birçok önemli olaya tanıklık eden Şensoy, 2007 yılında 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni tezlerini destekleyen bir karar tasarısının ABD Kongresi’nden geçme noktasına geldiği zaman protesto amacıyla dokuz günlüğüne Ankara geri çekilmişti. Nabi Şensoy’un hayat hikayesi ise şöyle: İngiliz Erkek Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. 1969-1970 tarihleri arasında askerlik hizmetini tamamlamış ve 1970´de ETÜD Dairesi’nde Aday Meslek Memuru, III. Katip, II. Katip olarak görev yapmıştır. 1972´de New York Başkonsolosluğu’nda Muavin Konsolos, Konsolos, 1975´de Karakas Büyükelçiliği’nde, Başkatib, 1977´de İkili Siyasi İşler Batı Dairesi’nde Şube Müdürü, 1979´da Havana Büyükelçiliği’nde, Müsteşar, 1980´de Vaşington Büyükelçiliği’nde Müsteşar, 1983´de Çok Taraflı Siyasi İşler Denizcilik-Havacılık Dairesi’nde Daire Başkan Yardımcısı ünvanıyla (Başbakan Danışmanlığı) görevini yürütmüştür..1985´de Londra Başkonsolosluğu’nda Başkonsolos, 1988´de Çok Taraflı Uluslar arası Sorunlar Genel Müdür Yardımcılığı’nda Elçi, Genel Müdür Yardımcısı ve aynı yıl Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü’nde Özel Kalem Müdürü, olmuştur. 1990´da İspanya Nezdine Büyükelçi, atanmıştır. 1995´de Siyaset Planlama Genel Müdürlüğü’nde Genel Müdür Büyükelçi, 1997´de Büyükelçi Müsteşar yardımcısı, olmuştur. 1998´de Rusya Federasyonu Nezdine Büyükelçi atanmıştır. 2002’de Merkeze dönmüş ve Müsteşar Yardımcısı olmuştur. 2006 Ocak ayında ABD Nezdine Büyükelçi atanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir