NABUCCO NEDİR ?

Hazar bölgesi ve Ortadoğu doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak Nabucco boru hattı için hükümetler arasında imzalar yarın Ankara’da atılacak.  Peki Nabucco Projesi Nedir ? Türkiye’ye neler kazandıracak. Ya da kazandıracak mı ?

8 milyar euro bütçeli dev proje, Avrupa’nın doğalgazda Rusya’ya bağımlılığını azaltacak olması nedeniyle büyük önem taşıyor. Aynı zamanda Türkiye’nin AB için önemini artıracak Nabucco boru hattı, yaklaşık 5 bin kişi için de istihdam sağlayacak.

Peki nerden çıktı bu Nabucco ?

İnternette çeşitli sitelerde yazılanlara göre Nabucco , Rusya’nın Ukrayna ile olan her sorununda doğalgazı kesmesinin faturasını ödeyen Türkiye ve AB ülkelerinin doğalgaz için altarnatif projeler arayışına girmesiyle ortaya çıkmış .

Nabucco’nun en önemli özelliğinin arz kesintileriyle başa çıkabilecek şekilde inşa edilmesi olduğunu vurgulayan AB kaynakları, Türkiye’nin doğusunda bir kesinti yaşanması halinde boru hattının Norveç ve Cezayir gibi başka kaynaklardan gelen gazla Avusturya’dan ters pompalama yaparak Türkiye’nin doğalgazsız kalmamasının sağlanacağını belirtiyorlar.

Ankara’daki imza törenini AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso’nun yanı sıra, Enerjiden Sorumlu Komisyon üyesi Andris Piebalgs ve projeye katılan 5 ülkenin üst düzey yetkilileri katılacak. ABD’nin de güçlü destek verdiği projeye Türkiye’nin yanı sıra Bulgaristan, Romanya, Macaristan ve Avusturya katılıyor. Alman enerji devi RWE de projenin ortaklarından.

Hedef 2014 yılında ilk gazın pompalanması

Besleme hatları dâhil 3 bin 282 kilometre uzunluğa sahip olacak Nabucco’nun yaklaşık 2 bin kilometresi Türkiye üzerinden geçecek. Nabucco’nun 2014 yılında faaliyete geçmesi ve Avrupa’ya yılda 31 milyar metreküp doğalgaz taşıması hedefleniyor.

Nabucco boru hattı konusunda yıllar süren müzakereler, Türkiye’nin taleplerinde esnekliğe gitmesiyle aşıldı. Daha önce boru hattındaki gazın yüzde 15’ini talep eden Ankara, bu oranda ısrarından vazgeçerken, boru hattı gelirlerinden büyük pay kaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir