Öğretmenlerden 2011 Şubat Ek Alım Talebi

Daha önce Şubat 2011’de öğretmenlerin ek öğretmen alımı konusunda talepleri olduğuna yer vermiştik. Birbirinden farklı sendikalar da öğretmen alımı yapılmasının bir gereklilik olduğu noktasında  için görüş bildirmeleri üzerine konuyu bu yazımızda biraz daha açmak istedik.

Bilindiği gibi daha önce de www.hayhay.net üzerinde eğitim sistemimizdeki sorunlara değinmiştik.Bu konularımıza ilginin çok olduğunu görünce mesele hakkında yeni bilgilere de yer vermeyi uygun gördük.

Bu sorunlardan en önemlilerinden birisi de öğretmen açığı sorunu.

Öğretmen olmayı bekleyen binlerce öğretmen adayı boşta beklerken maalesef okullarımızda da dersler boş geçiyor veya Meb tarafından ücretli öğretmenlik uygulaması ile dersler doldurulmaya çalışılıyor.

Yine bu soruna rağmen 2010 yılında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda şaibenin ortaya çıkmış olması ve buna dayanılarak sınavın sadece Eğitim Bilimleri bölümü iptal edilerek tekrar yapılması neticesinde birçok öğretmen adayının mağduriyetinin giderilmemesi ayrıca yeni mağduriyetler ortaya çıkması mağdur adayların Şubat 2011’de yeni bir ek alım yapılması yönünde faaliyetlerde bulunmalarına neden oldu.

KPSS kopya skandalını protesto etmek ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın Şubat ayı içerisinde en az 30 bin öğretmen ataması yapmasını talep etmek için KPSS mağdurlarının Ankara Abdi İpekçi Parkı’nda yaptığı eylemden sonra öğretmen adayları geçtiğimiz hafta sonu da İstanbul Taksim’de “Balon Uçurma Eylemi” yaptılar.

KPSS skandalının ardından atamaları yapılmadığı için mağdur olan öğretmenlerin Taksim Meydan’ında ‘uçan hayallerimiz ve emeklerimiz’ diyerek balon uçurmaları basın ve medyada da yer bulunca sendikaların konuya olan ilgisi de artmaya başladı.

Sanıyoruz bu gibi ilgi çekici eylemler basın ve medyanın da konudan haberdar olmasına neden oluyor.

Bununla birlikte Türk Eğitim-Sen  Anadolu Eğitim Sendikası , Eğitim-Bir-Sen gibi eğitim sendikalarının “MEB Şubat’ta En Az 30 Bin Kadrolu Öğretmen Alımı Yapmalıdır” şeklindeki bildirileri de konunun hassasiyetini ve acil bir çalışma gerekliliğini ortaya koymaktadır.

Sendikaların talepleri şu şekildedir ; “Geçmiş yıllarda Şubat ve Ağustos aylarında olmak üzere yılda iki kez öğretmen ataması gerçekleştirilmekteydi. 2010 yılında KPSS’nin ikinci kez yapılması sonucu puanlarının düşmesi nedeniyle kontenjana giremeyen adayların atanmalarının ve 2010-2011 eğitim-öğretim yılı ikinci döneminde eğitim kurumlarındaki öğretmen ihtiyacının bir an önce giderilmesinin sağlanması bakımından 2011 yılı Şubat ayında öğretmen atamalarının yapılması bir zorunluluktur. Milli Eğitim Bakanlığı, şimdiye kadar bu beklentileri karşılayacak somut bir adım atmış değildir. Bakanlık, 2011 yılı için verilen kadrolardan en az 30 bin öğretmen kadrosunun Şubat-2011 öğretmen atamasında kullanılması yönünde oluşan haklı beklentiyi karşılamalıdır.”

Bizler de hayhay.net olarak konuyla ilgili bilgilere zaman zaman yer vereceğiz.

“Öğretmenlerden 2011 Şubat Ek Alım Talebi” üzerine bir yorum

  1. Ben ilköğretim matematik öğretmenliği mezunu, atama bekleyen bir öğretmenim. Kpssden kendi hakkımla 86,5 puan aldım fakat atanamadım. İptal edilen sınavda sıralamam daha iyiydi, atanma ihtimalim daha yüksekti; ancak kopya çekenler yüzünden mağdur olanlardan yalnızca biriyim ben de. Lütfen mağduriyetimizin giderilmesi için 30bin alım yapılsın.
    Ayrıca atama olup olmayacağı konusunda tam bir belirsizlik var. Bu belirsizlik yüzünden memuriyete de başvuru yapamıyoruz. Yarın son gün ve hala bu belirsizlik yüzünden hayatımıza yön veremiyoruz. Lütfen bu konuyla ilgili bir açıklama yapılsın artık. beklemekten çok yorulduk…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir