Osmanlı Resimleri

Zaman zaman Osmanlılar ve tarihle ilgili paylaşımlar yapıyoruz.

Özellikle www.hayhay.net sitemizi diğer sitelerden biraz daha farklı konumda tutmamız gerektiğini düşünüyoruz. Bu yazımızda da Osmanlı resimlerine yer vereceğiz ama bu resimler günlük yaşama ilişkin olacak. İsterseniz önce Osmanlı kavramına değinelim.

Osmanlı Devleti ülkesinde yaşayan her vatandaşı Osmanlı sayardı. Bununla birlikte özellikle Tanzimat döneminde gayrimüslim halk da Osmanlı sayılırdı.

Tanzimat öncesinde Ehl-i Zimmet veya Zımmi şeklinde tabir edilen bir hukuk çerçevesinde Osmanlı ülkesinde yaşamak isteyen herkese aman verilerek yani hayat güvencesi bahşedilerek onların huzurla Osmanlı ülkesinde yaşamaları temin edilirdi.

Bu kısa açıklamayla Osmanlı hoşgörüsüne ve günlük hayata dair kafanızda bir fotoğraf canlandırmak istedik. Şimdi bazı Osmanlı resimlerine yer verelim ;

Öncelikle Osmanlı arması, Osmanlı padişahları Soy Ağacı , Osmanlı çarşısı ( bedesten ) , Osmanlı Mektebi, Osmanlılarda Eğitim, Osmanlılarda Ticaret v.b. gibi resimlere yer verdik.. Osmanlı tarihi ve genel tarihle ilgili hem sitemizde hem de www.tarihonline.com adresinde faydalı başlıklar bulabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir