River Plate Küme Düştü

Arjantin’in ünlü futbol kulübü River Plate tarihinde ilk kez küme düştü.

Bilindiği gibi Arjantin’in köklü takımlarından River Plate, küme düşme potasında yer almış ve baraj maçının ilk ayağında 2. lig ekiplerinden Belgrano’ya 2-0 yenilip ve küme düşmeye bir adım daha yaklaşmıştı.

Belgrano ile yapılan rövanş maçında sahadan 1-1 beraberlikle ayrılan River plate bu sonuçla tarihinde ilk kez küme düşmüş oldu.

Bu aynı zamanda dünyada spor tarihi açısından da son derece önemli bir olay. Çünkü Güney Amerika’nın ve Dünyanın en köklü futbol takımlarından River Plate takımının küme düşmesi milyonlarca insanı şaşırtan bir gelişme oldu.

Boca Juniors ile girdikleri rekabet dünya futbol literatürüne “superclassico” olarak geçen efsanevi ekip River Plate küme düşünce ateşli taraftarları da isyan ettiler.

Peki River plate Nasıl Düştü ;

Arjantin Ligi’nde bir yılda 19 maçlık 2 sezon oynanıyor. Apertura (Açılış) adı verilen ilk lig eylül-aralık, Clausura (Kapanış) adı verilen 2. lig şubat-haziran aylarında yapılıyor.Takımlar her iki ligde de birbirleriyle biri deplasmanda olmak üzere toplam 2 kez karşılaşıyor. Güney Amerika’daki bazı liglerde uygulanan bu sistemin Avrupa’daki sistemlerden temel farkı bir yılda 2 şampiyon çıkması.

Küme düşmenin hesaplanmasında durum biraz daha karmaşıklaşıyor. Küme düşecek takımlar belirlenirken son 3 yılın yani 6 sezonun sonuçlarına bakılıyor. Takımların bu 6 sezonda topladığı puan, oynadıkları maç sayısına bölünerek, ekiplerin ortalama puanları belirleniyor. Bu sistemde, Apertura ya da Clausura’yı şampiyon bitiren takım bile hesaplamaya dahil edilen diğer 5 sezonda kötü sonuçlar alması halinde küme düşebiliyor.

Arjantin’de son 3 yıldaki puan ortalamalarına göre 19 ve 20. sırada yer alan 2 takım doğrudan küme düşüyor. Sıralamada 17 ve 18. sıradaki takımlar ise ikinci ligi 3 ve 4. sırada bitiren takımlarla baraj maçı oynuyor.

Baraj maçlarının ardından, müsabakalara katılan 4 takımdan 2’si birinci ligde yer alırken, kaybeden 2’si yoluna 2. ligde devam ediyor. Arjantin Ligi’nde şu ana dek hiç küme düşmeyen Boca Juniors’un 23, Independiente’nin 14 şampiyonluğu bulunuyor.

İlk kez küme düşen River Plate’in 33 şampiyonluğu vardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir