SADAKA TAŞLARI

Ramazan ayının girdiği şu günlerde İslam aleminde yardımlaşma ve hayır duyguları da artmaktadır. Tabi yardımlaşma denilince gizli olarak yapılan yardımın yani yardımı alan kişiyi rencide etmeyecek şekilde yapılan yardımın makbul olduğunu biliyoruz.

İşte bu alan elle veren eli buluşturan Sadaka Taşları konusuna www.hayhay.net üzerinde  değinmek istiyorum. Özellikle Osmanlılarda camilerde görülen Sadaka Taşları yardım konusunda son derece önemli bir misyonu da gösteriyor.

Mesela Sivas’taki Kale Camii’nde Sadaka taşı Cami minaresinin altında oyuk şeklindedir. O dönemde sadaka vermek isteyenler, sadakalarını bu taşın içerisine yerleştirirdi. Sadakaların yerleştirilmesinde özellikle gece yarısı vakitleri seçilirdi. İhtiyaç sahipleri ise bu taşın içerisinden sadece ihtiyacı olduğu kadarını alırdı.

Gerçekten çok güzel bir dayanışmayı gösteren bu durum o zamanki yapıyı da gözler önüne seriyor.

Bu durum sadece Sivas Kale Camii’ne özgü bir durum değil. Anadolu’da pek çok şehrimizde camilerde Sadaka taşlarına rastlanabileceğini düşünüyorum.

Sivas Kale Camii’nde sadaka taşlarından başka bir de Yitik Taşı mevcutmuş. Yitik taşı, Cami avlusunda bulunanan ve kaybolan eşyaların teşhir edildiği ve kaybedenlerin kayıp eşyasını bulmasını sağlayan taşmış. Bu da sadaka taşı gibi çok güzel bir durumu işaret ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir