SİVAS KANGAL KÖPEKLERİNİN TURİZME KATKISI

Kangal Köpekleri son yıllarda daha güzel şartlarda yetiştiriliyorlar ve bu durum da Kangal köpeklerine olan ilgiyi artırıyor. Yurt içi ve yurt dışında Kangal Köpeklerinin meraklıları da gün geçtikçe artıyor.

Biz de Hakan Ateş arkadaşımızın yaptığı bir çalışmadan kesitleri buraya taşıyoruz.

Güçlü vücut yapıları, asaleti ve sadık oluşuyla binlerce yıldır insanlara değişik alanlarda hizmet veren Kangal Köpekleri son yıllarda daha güzel şartlarda yetiştiriliyorlar. Özellikle Kangalların merkezi ve anavatanı konumundaki Sivas’ta ilgili kurumların çalışmaları dikkat çekici.

Mevcut kayıtlara göre; köpek ırklarının kökeninin kurt (Canis lupus) olduğu ve kökenlerinin Yakın ve Orta Doğu’da günümüzden 14.000 yıl önce ortaya çıktığı bilinmektedir. Son çalışmalar ise köpeğin kökeninin 135.000 yıl öncesine kadar gittiğini göstermiştir. Gelişmiş görme ve koku alma duyularının yanında gücü, cesareti, sahibine bağlılığı ve zekiliği sürüleri bozayı, kurt gibi türlerine karşı korumada yaygın olarak kullanılmasını sağlamıştır. Bu olumlu özelliklere sahip köpekler ABD, İngiltere, Hollanda, Almanya, Fransa, Belçika ve bazı Afrika ülkelerine götürülmüş, hatta buralarda kangallarla ilgili birçok dernekler kurulmuştur. Günümüzde sürü sahipleri kurtlarla mücadelede kangal köpekleri yerine ateşli silahlar ve zehirli yiyecekler gibi yöntemler kullanmaktadırlar. Bunun sebeplerinden biri de bu sürü sahiplerinin ellerinde caydırıcı görev üstlenecek kangal köpeklerinin olmamasıdır.

Son dönemlerde kangal köpeklerinin yetiştirilmesinde her ne kadar düzen sağlanmış olsa da eksikliklerde göze çarpıyor. Sivas ile birlikte çevre ilçelerde kurulan özel ve devlet destekli Kangal köpeği üretim ve yetiştirme çiftliklerinde Kangalların neslinin devam ettirilmesi, bununla beraber saflıklarının da korunması amaçlanıyor. İşte bu konuda Sivas’ta 12 yıldır profesyonel bir şekilde Kangal yetiştiriciliği yapan Baki Güvendi’ye ait çiftliği sizler için gezdik.  40 yetişmiş kangal köpeği ve 15 kadar yavru kangalı görüntülerken Çiftlik sahibi Baki Güvendi müjde verdi. Güvendi; “2008 tatil sezonu öncesinde yapılacak tanıtımlarla Kangal Yetiştirme Çiftliğinin kapılarını yerli ve yabancı turistlere açacağız. İnsanlar buraya geldiklerinde çiftliğimizin imkânlarından yararlanacak, hafta sonlarını değerlendirecek ve buradan hoş anılarla ayrılacaklarını şimdiden söylemek isterim” dedi. Baron, Ezel, Şerkan, Ayaz ve Sultan isimli Kangallarının uluslararası birçok yarışmada derece aldığını ifade eden Baki Güvendi şampiyonluklar ve derecelerin arkasının geleceğini belirtti.

 

Çiftlik sahibi Baki Güvendi ile kangallar üzerine konuştuk ve turizme katkısını araştırdık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir