Tarih İle İlgili Bilinmeyenler

Bakalım tarih ile ilgili bunları biliyor musunuz ?

Evet arkadaşlar tarihonline.com sitesi güzel bir uygulama başlatmış ve Tarihle İlgili Bunları Biliyor Musunuz ? şeklinde bir başlıkla Tarih ile ilgili olarak bilinmeyen noktalara değinmeye başlamış.

Konu başlatıldıktan sonra site üyelerinin konuya katkıda bulunup Tarih ile ilgili bilinmeyen noktaların geliştirilmesi ve bilinmeyenlerin bilinen haline getirilmesi amaçlanmış.

http://www.tarihonline.com/k162-bunlari-biliyor-musunuz-tarihle-ilgili-.html adresinden ulaşabileceğiniz Tarih İle İlgili Bilinmeyenler konusunda ilk olarak şunlar yer alıyor ;

12 ciltlik Tarih-i Cevdet eserinin hala günümüz Türkçesine uyarlanamadığını biliyor muyuz? (Kaynak: ORTAYLI İ. Son İmparatorluk Osmanlı, 2006, 36.s.)

Yavuz Sultan Selim’in Mercidabık ve Ridaniye savaşları ile yıkıp topraklarına kattığı Memluk devletinin sanılanın aksine bir Arap devleti değil bir Türk ve Çerkes devleti olduğunu biliyor musunuz ? Memluklar köle Türklerin kurduğu bir devletti. Yönetiminde Türkler ve Çerkesler yer alıyordu.

Merhum Necip Fazıl Kısakürek in 1954 lü yıllarda çıkardığı Büyük Doğu mecmuasının bir sayısının kapağında, Osmanlı arması işlemeli sanat eseri bir kumaş resmini yayınlayınca, “padişahlık propagandası yapmak ” gibi saçma bir gerekçe ile derginin o sayısının toplatıldığını ve kendisinin de suçlanarak mahkemeye sevkedildiğiniNecip Fazıl’ın mahkemede kendisini suçlayan savcıya gayet ibretli bir şekilde:İçinde adalet işlerine bakılan bu binanın tepesinde aynı Osmanlı arması var Siz de mi padişahlık propagandası yapıyorsunuz?” diye haykırdığını Biliyor muydunuz?

Şimdilik bu kadar devamını tarihonline.com üzerinden takip edip, konulara katılabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir