Türk Patent 2009 Ödülleri

Türk Patent Enstitüsü tarafından mail adresime gönderilen bir yazıda “Türk Patent 2009 Ödülleri” 04 Mart 2010 Perşembe günü Ankara Sheraton Otel’de saat 11.00’de başlayacak ödül töreni ile Başbakanımız Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından sahiplerine verilecek deniliyordu.

Ben de konuyla ilgili tpe.gov.tr adresinden Türk Patent Enstitüsü sitesine girip bilgi edindim. Konuyla ilgili bilgiyi sizlerin bilgisine de açıyorum. Konuyla ilgilenen arkadaşlar için önemli bir haber diye düşünüyorum.

İşte Türk Patent Enstitüsü sitesindeki bilgi yazısı ;

Türkiye’de sınai mülkiyet hakları konusunda farkındalık oluşturmak, ilgili kurum ve kuruluşları, sektör temsilcilerini bir araya getirmek, firmaların marka, patent ve tasarım konularında Avrupa Birliği (AB) yolunda artan rekabet koşullarında öne çıkmaları için yenilikçi ve yaratıcı fikir ürünlerinin korunması amacına hizmet etmek ve başarıyı ödüllendirerek teşvik etmek amacıyla “2009 Türk Patent Ödülleri” töreni düzenlenecektir.

Seçkin jüri üyeleri tarafından belirlenecek ödül sahiplerine ödülleri, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından takdim edilecektir.

Türk Patent 2009 Ödülleri , 04 Mart 2010 Perşembe günü Ankara Sheraton Otel’de saat 11.00’de başlayacak ödül töreni ile Başbakanımız Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından sahiplerine verilecek.

Türkiye’den akademisyenler, sanayiciler, buluş sahipleri, araştırmacılar ile sivil toplum kuruluşları, kamu ve özel sektör kurum/kuruluşları ile birçok ülkenin sınai mülkiyet kurumlarının üst düzey temsilcilerinin davetli olduğu, ulusal ve uluslararası boyutta düzenlenen organizasyonda, Patent, Marka, Endüstriyel Tasarım ve Coğrafi İşaret alanlarında ödüller verilecek.

Türk Patent Enstitüsü etkinliğin, ülkelerin ekonomik ve teknolojik gelişiminin göstergelerinden biri olan ve her geçen gün önemi giderek artan sınai mülkiyet hakları konusunda toplumda farkındalık yaratılması, sanayicilerimiz, işverenlerimiz, akademisyenlerimiz ve diğer tüm kesimlerce inovasyona daha fazla önem verilmesi, Türk patentleri için daha çok kaynak ayrılması, rekabet gücü yüksek Türk markaları ve özgün tasarımlar yaratılması için daha çok çaba gösterilmesi açısından etkili olacağı inancını taşıyor.

Ülkemizde, sınai mülkiyet hakları konusunda tescil belgesi vermeye yetkili tek kurum olan ve 139 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan Türk Patent Enstitüsü, Türkiye’de firmaların marka, patent ve tasarım konularında Avrupa Birliği (AB) yolunda artan rekabet koşullarında öne çıkmaları için yaratılan ürünlerin ve hizmetlerin korunması hedefi doğrultusunda sınai mülkiyet haklarının beş temel kavramı; Patent, Marka, Endüstriyel Tasarım, Entegre Devre Topografyaları ve Coğrafi İşaretler konularında kamuoyunda sınai mülkiyet bilinci oluşturmak ve bu hakların yaygın kullanımını sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

ÖDÜL KATEGORİLERİ:

I. KATEGORİ: Türk Patent Ligi
• Patent; 2009 yılında Türkiye’de en çok başvuru yapan / tescil sahibi ulusal firmalar,
• Marka; 2009 yılında Türkiye’de en çok başvuru yapan / tescil sahibi ulusal firmalar,
• Endüstriyel Tasarım; 2009 yılında Türkiye’de en çok başvuru yapan / tescil sahibi ulusal firmalar,

II. KATEGORİ: Türk Patent Altın Ödülleri
• Patent; 2009 yılında en fazla uluslararası başvuru yapan ulusal firma,
• Marka; 2009 yılında en fazla uluslararası başvuru yapan ulusal firma,
• Endüstriyel Tasarım; 2009 yılında en fazla uluslararası başvuru yapan ulusal firma,

III. KATEGORİ: Türk Patent Özel Ödülleri
• Patent
• Marka
• Endüstriyel Tasarım
• Coğrafi İşaret

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir