TÜRKÇÜLÜK VE TURANCILIK

Türkçülük ve Turancılık fikir akımları hakkında Tarihçi Talha Gönülalan tarafından yapılmış olan çalışmayı www.hayhay.net sitemiz üzerinde paylaşıyoruz.

 Diğer fikir akımlarıyla ilgili yazıları da sitemizden bulabilrisiniz. Arama yapmanızı ya da arşivlere veya Benzer Yazılara bakmanızı tavsiye ederiz.

 I. Dünya Savaşı sırasında İslamcılık fikir akımının etkisini kaybetmesiyle  sadece Türklerden oluşan bir ülke ideali bu akımı canlandırmıştır.  Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında da etkili olmuştur. En önemli temsilcisi Ziya Gökalp’tir. Bununla birlikte Mehmet Emin Yurdakul gibi edebi kalemleri de sayabiliriz.

Türkçülüğün en önemli ideali Turan’dır. Turancılık Türkçülüğün hedef haline gelmiş daha ileri boyutudur. TURANCILIK ; Türkiye, Rusya, İran, Afganistan ve Çin’de yaşayan Türkleri bir bayrak altında toplayarak Turan adlı bir devlet kurma düşüncesidir. Türkçülüğün ileri bir boyutudur. Ziya Gökalp’in Turan şiiri bu görüşü veya düşünceyi çok iyi yansıtmaktadır.

Türkçülük fikir akımı özellikle Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesi üzerinde son derece etkili olmuştur. Zaten küçük bir yorum yapacak olursak “Türkiye” Türklerin yaşadığı yer anlamındadır.

Türkçülük fikir akımının zaman içerisinde aldığı rol ve değişimleri geçirdiği süreçleri www.tarihonline.com sitemizde ilerleyen zamanlarda ele alınacaktır.

Turancılık fikir akımı ile ilgili olarak en çok dikkat çeken örneklerden birisi I. Dünya Savaşı’nda Kafkas Cephesi’nde başlatılan Sarıkamış Harekatı’dır. Ordaki temel amaç diğer Türklerle birleşmeyi sağlamaktı.

Diğer fikir akımları ile ilgili çalışmalarımızı da tarihonline.com ve hayhay.net sitelerimizde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir