WordPress 3.0 Beta 1 Çıktı

Bizim de sitemiz üzerinde kullandığımız Açık kaynaklı WordPress yazılımının  3.0 Beta 1 sürümü çıktı.

Nisan 2010′da çıkan WordPress 3.0 Beta sürümü ise oldukça yeni özelliklere sahip.

1-) WordPress 3.0 kullanıcılarına çoklu kullanıcı özelliği sunacak. Yani tek bir admin panelinden birden fazla blog’unuzu yönetebiliyor olacaksınız. Aslında wordpress mu eklentisi zaten bu işe yarıyordu ancak 3.0 sürümüyle birlikte harici bir eklentiye ihtiyaç kalmayacak.
2-) Menü yönetimi wordpress 3.0 ile gelecek en iyi gelişmelerden biri olarak gözüküyor. Çünkü herkes dilediği gibi yönetim panelinden menüleri düzenleme yapabilecek.
3-) WordPress yeni sürümünde klasik temasını da değiştirmeye karar vermiş. Kurduğum her wordpress sitesi malasef kubrick tema ile devam etmek zorunda kalıyordu. Çünkü hiçbir tema tam olarak isteğimi karşılamadığı için default temada ufak tefek ayar çekmek daha mantıklı geliyordu. WordPress 3.0 sürümü ile gelecek yeni temanın ismi 2010 imiş, resmi sitesinden de demo olarak bakabilirsiniz. Adından da anlaşılacağı üzere bundan sonra her sene yeni tema piyasaya çıkaracaklarmış.
4-) Friendfeed, twitter gibi sosyal paylaşım siteleri kullananlar bilecekler ki profilinizde arkaplan resminizi istediğiniz şekilde değiştirebiliyorsunuz. WordPress yeni sürümünde bu özelliğide eklemiş artık birkaç dakika içerisinde dilediğiniz resmi yükleyip arkaplan resminizi ayarlayabilirsiniz. Ayrıca resmin üzerinde değişiklikler bile yapabiliyorsunuz.
5-) Düzenli olarak takip ettiğim çoğu blog’da gördüğüm yazıların başında veya sonunda yazara ait bir bölüm oluyordu. Açıkçası çok hoş bir görüntü oluşturuyor diyebilirim, özellikle de birçok yazar yazıyorsa. Bunun için wordpress temanızda ayrıca kodlar eklemeniz gerekiyordu. Ancak WordPress 3.0 sürümünde buna gerek kalmadan size kolaylıkla yazar bölümü oluşturma imkanı sunulacak.

Yukarıdaki özellikler yabancı bloglardan edindiğimiz bilgilerden derlendiği için WordPress 3.0 sürümü muhtemelen daha fazla özellik ile karşımıza çıkacaktır. Ancak şunu belirtmeliyim ki wordpress kullananlara neden wordpress kullanıyorsun diye sorulduğu zaman artık şu cevabı daha rahat verebilecektir ki wordpress kullanıcısı oldukça önemsiyor ve olabildiğince hızlı bir şekilde isteklerini yerine getirmeye çalışıyor. Belki kimileri için gereksiz özelliklerden ibaret olabilir biz zaten bunları manuel olarak da eklemiştik diyebilirsiniz ancak hazır halde gelmesi wordpressi çok iyi bilen bilmeyen tüm kullanıcıları için fayda sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir