Yahşi Batı Esprileri

Yahşi Batı Espriler
Yahşi Batı Espriler

Bu yazımızda Yahşi Batı filmindeki esprilere değineceğiz. Filmi henüz seyretmedim ama Cem YILMAZ’ın yaptığı işleri beğeniyorum. Ama yine de bazı esprilerin ağır olduğuna küfür v.b. gibi sahnelerin Cem YILMAZ yapıtlarında olmaması gerektiğine inanıyorum.

Çünkü Cem YILMAZ’ın filmi Recep İVEDİK tarzı olmamalı bence. Nitekim bazı eleştirmenler filmi Recep İVEDİK tarzı küfürlere , esprilere yer vermekle suçlamış.

Neyse geçelim konumuza. Ben birkaç yıldır sinemaya gitmiyorum. Mümkün oldukça tiyatroya gitmeye çalışıyorum. O nedenle Yahşi Batı’ya da gitmedim. Fırsat bulduğum zaman evde seyrederim. Konu itibariyle güzel bir filme benziyor umarım espriler de iyidir. Aşağıda internetten derlediğim bazı espriler var.

Cem Yılmaz’ın Yahşi Batı Filminde en çok gülünecek birkaç espri ;

 * Cem Yılmaz ve Ozan Güven batıya paşanın verdiği elması götürmek için yola çıktıklarında, kovboylar tarafından çevriliyorlar. Batı da herkes İngilizce konuşuyor. Cem Yılmaz anlamayınca ne diyor yahu bu diyor ve film DVD seçeneğinden değiştirilerek Türkçe menüye dönüyor. Film daha sonra Türkçe olarak devam ediyor.

* Ozan Güven kovboylara kurtulmak için biz Çatapat Ahmet’in arkadaşlarıyız diyor. Cem Yılmaz yine kızıyor o kim diyerek. Daha sonra karşılaştıkları kızılderililere, kızılderililer Türk’tür derler diyor. Kızılderili bir adam yok öyle birşey deyince Cem Yılmaz bu defa Kasımpaşa’dan Apaçi Selim’in selamı var desek diyor.

 * Donlarıyla ortada kaldıkları zaman Cem Yılmaz’ın boynundaki muskayı gören Ozan Güven, Cem Yılmaz’a özel bir anlamı olup olmadığını soruyor. Cem Yılmaz’da annemin hatırası her türlü musibetten korur bu muska diyor.

 * İstanbul’a telgraf çekmek için ofise giriyorlar. Telgrafı çekecek olan kişi yazıyı okuyamıyınca, Cem Yılmaz ulan gelen Red Kit olsa okurdun ama diyor. Telgrafçı kim takar Red Kit’i dediği sırada içeri Red Kit giriyor ve telgrafçı Hoşgeldin Red Kit abi diyerek hazır ola geçiyor.

 * Elması ve kıyafetlerini çaldıran Ozan Güven ve Cem Yılmaz para kazanıp elması geri almaya karar veriyor. Bu yüzden batı kasabalarında gezerek bir sürü iş yapıyorlar. İlk olarak Osmanlı’daki ortadirek oyunlarını yaparak paraya kazanmaya çalışıyorlar ama halk o oyunlara hiç gülmüyor. Oradan kazandıkları parayla, yiyecek alıyorlar. Şeker ve limonu gören Cem Yılmaz’ın aklına macun yapmak geliyor. Macun yapıp satıyorlar, onu da kovboylar elinden alıyorlar. Araba yıkama yeri gibi o döneme uyarlama At yıkama yeri yapıyorlar, insanların atlarını yıkayarak para kazanıyorlar. Daha sonra sinirlenen Cem Yılmaz kolayı icad edip semaverde satmaya başlıyor. İşi iyice ilerletip yanında ızgarada tavuk kızartıyor. Diğer esnaf işlerinin kesilmesine sinirlenip kavga çıkartıyor.

 * Namusumuzla para kazandırtmıyorlar diyen Cem Yılmaz, birden bire Şerif’in kapısında asılı Wanted uyarılarında kendisine çok benzeyen birini görüyor. Bulana 10 dolar ödül veriyorlar. Ozan Güven Cem Yılmaz’ı yakalamış gibi yapıyor 10 doları alıyor. Şerife bir kola içermiyiz diyor. Kolayı içen Şerif uyuyunca da Cem Yılmaz’ı nezaretten çıkarıp kaçıyor. Bu yolla neredeyse Batı’daki bütün kasabaları dolaşarak aynı taktiği uygulayıp para kazanıyorlar.

 * Bir gün kasabaları gezerken Demet Evgar’ı görüyorlar. Ormanlık bir alanda atış talimi yapan Demet Evgar için Ozan Güven kadın mı diye sorunca, Cem Yılmaz kadın tabii, nereye bakıyor neyi vuruyor burdan anlaşılıyor kadın olduğu diyor.

 * Cem Yılmaz Ozan Güven’e azılı suçlu John Lesh olarak tanıştırıyor. Demet Evgar’da annesini öldüren John Lesh’in Ozan Güven olduğunu duyunca silahını doğrultuyor. Bu sırada Cem Yılmaz yalan söylediklerini ve Osmanlı olduklarını ispatlamak için Arap Bacı taklidi yaparak lokum uzatıyor. Demet Evgar arap bacıyı anlamadım ama Lokum mantıklı geldi diyor.

 *Ozan Güven Demet Evgar için erkeksi hiç sevmem diyor. Cem Yılmaz erkeksi bayılırım her türlü alırım diyor.

 * Demet Evgar Ozan Güven ve Cem Yılmaz üçü birlikte elmasın peşine düşüyor. Elmasın kızılderililerde olduğunu öğreniyorlar. Daha sonra eski Türk filmi sahnelerindeki gibi Demet Evgar Kızılderililerin başının Uğur Özkan’ın babası olduğunu öğreniyor. Uğur Özkan kız doğduğu için kendisini sepete koyup nehire bıraktığını söylüyor.

 * Uğur Özkan bir gece önce elması kumarda şerife kaybettiğini söylüyor. Hep birlikte şeriften geri almak için plan yapıyorlar. Uğur Özkan kumarda geri kazanacağını söylüyor ve poker oynuyor şerifle. Hep çok iyi giderken son el kaybederek sadece donuyla salondan dışarıya koşuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir