Yıka ve Çık

Şimdi nedir bu “Yıke ve Çık” meselesi diyenler olabilir. Belki bu kalıplaşmış söz öbeğini hatırlamıyor olabilirler bu arkadaşlar. Belki de yaşları bu meşhur sözlerin söylendiği reklamı hatırlamayacak kadar genç olabilir.

Her neyse gelelim konumuza. Biraz önce trgy.org sitesinin sahibi Turgay ile konuşuyordum. Sınav öncesi uyku düzenini falan ayarlamaktan bahsetti. Uzmanlar öyle öneriyorlar nitekim.

Ben de Turgay’a “Yıka ve Çık” dedim sadece. Herşey böyle başladı diyebilirim :)

Turgay bu sözü anlamadı haliyle Zaten bendeki saçmalık. Turgay’ın bu sözü bilmeyeceğini bilemedim. Bu söz neyin nesi diyenler için kısaca açıklayayım diyerek bu yazıyı yazmaya karar verdim.

“YIKA VE ÇIK” bundan yıllar önce tahminim 90’lı yıllarda özel Tv kanallarının yeni yeni çoğaldığı dönemlerde popüler olmuş bir sözdü. Şimdi reklam yapmayalım ama bir şampuan markasının reklamında “YIKA VE ÇIK” ifadesi kullanılıyordu. O tarihlerde birçok kişinin ağzına yapışmıştı bu söz. Aslında bir reklamda kullanılan küçük bir sloganın başarısını göstermesi açısından da ilginçtir. Kimileri bu sözü her yerde kullanır olmuştu.

Mesela balık tutacağız, arkadaşımıza “YIKA VE ÇIK” diyoruz. Lafın anlamını biraz açmak gerekirse “çok da uğraşmana gerek yok, iki dakikada hallet” anlamına gelebilir.

İşte ben de Turgay’a böyle dedim. Sınavı falan kafaya takmaya gerek. bunlar gelip geçici şeyler : YIKA VE ÇIK :)

“Yıka ve Çık” üzerine 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir