OSMANLI DEVLETİ NEREDE KURULDU ? YALOVA MI SÖĞÜT MÜ ?

Yıllardır ilkokuldan başlayarak Osmanlı Devleti’nin 1209 yılında Söğüt’te kurulduğunu öğrendik. Fakat son günlerde Tarihçi Halil İnalcık’ın ortaya koyduğu görüş Osmanlı Devleti’nin 1302 yılında Yalova’da kurulmuş olabileceği ihtimalini ortaya çıkardı.

Prof. Dr. Halil İNALCIK bilindiği gibi şu anda yaşayan en iyi tarihçilerden birisi. Kendisi, Osmanlı Devleti’nin Yalova’da kurulduğunu öne sürerek, “Osmanlı Beyliği 1302’de burada kazanılan Bafeus Zaferi’nden sonra devlet olma statüsünü kazanmıştır” dedi.

Prof. Dr. Halil İNALCIK’ın bu görüşü sonrasında tabiki herkes konuya ilgi duymaya başladı. Çünkü Halil İnalcık ortaya bir görüş koyuyorsa bu son derece önemlidir. Kendisinin görüşleri , yeni kitabı Devlet-i Aliye’de galiba daha sistematik bir şekilde aktarılmış olabilir. Fakat şu bir gerçekki bu konu hem tarihe duyulan ilgiyi arttırabilir hem de üzerinde yeni tartışmalar ortaya çıkarabilir.

Tarihçi Talha GÖNÜLALAN

"OSMANLI DEVLETİ NEREDE KURULDU ? YALOVA MI SÖĞÜT MÜ ?" yazısı 28 Temmuz 2009 tarihinde saat 10:51 sularında "Tarih" kategorisinde yayınlanmış olup "admin" tarafından yazılmıştır. Ayrıca bu yazıya Henüz yorum yazılmamıştır .

Siz de yorum veya geribildirim bırakabilirsiniz.Yorum Yaz