SATILIK JENERİK – PROJELİK DOMAİNLER

Web sayfası projesi olanlar için önemli bir aşama da güzel bir isim bulma aşamasıdır.

Güzel isim bulma yeri geldiğinde web sitesi için en önemli aşama olabilmektedir. Özellikle keyword yani aranılan kelimeleri site ismi olarak belirlemek google v.b. arama motoru aramalarında öne çıkmayı kolaylaştırmaktadır. Domain konusunda jenerik kavramı özellikle tek kelime ve ek almamış domainleri ifade etmek için kullanılır. Mesela bizim sitemizin ismi görüldüğü gibi jeneriktir diyeniliriz : www.hayhay.net .

En azından tek kelime ve akılda kalıcı olarak düşünürsek tabiki. Ama tam jenerik nedir derseniz sen.com , haydi.net v.s. gibi örnekler verebilirim. Domainde uzantı jenerik olmasını etkilemez, ama domainin değerini etkiler. Genelde com en çok tercih edilendir.  

Sitemizin ismi hayhaylar.net veya  bizhayhay.net olsaydı ek veya takı aldığından jenerik olmayacaktı.

Peki site projeniz için en iyi isimi nasıl bulursunuz. Bunun için bütçenize göre  varsa domain satıcıları ile irtibata geçebilir forumlara bakabilir veya kendiniz sıfırdan bir isim bulabilirsiniz. Ben genelde projelik domainleri yakalamakta ve projesi olanlara satmaktayım.

Domainlerimi de www.sivas.ws/satis.htm adresinde yayınlamaktayım. Bunun gibi çeşitli webmaster forumlarında da domain satıcılarını bulabilir ya da satılığa çıkarılan domainlere ( alan adlarına) ulaşabilirsiniz.

"SATILIK JENERİK – PROJELİK DOMAİNLER" yazısı 22 Mart 2009 tarihinde saat 12:48 sularında "İnternet" kategorisinde yayınlanmış olup "admin" tarafından yazılmıştır. Ayrıca bu yazıya 1 adet yorum yapılmıştır .

Siz de yorum veya geribildirim bırakabilirsiniz.SATILIK JENERİK – PROJELİK DOMAİNLER yazısında 1 Yorum Var

  1. […] Düşecek Domain Bulmak konusunu okuyabilirsiniz. Şu http://www.hayhay.net/satilik-jenerik-projelik-domainler/ adreste de satılık domainlerimi yazmıştım. Aşağıdan da benzer yazılara bakabilirsiniz. […]

Yorum Yaz