Avmlerde En Çok Tercih Edilen Markalar

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) ve pazar araştırmaları şirketi GfK Türkiye işbirliği ile yapılan ‘AVM’lerde En Beğenilen ve Tercih Edilen Markalar Araştırması 2010’ ile Organize Perakendenin AVM’lerdeki yıldızları belirlendi.

AVM ziyaretçilerinin tercihlerinde ilk sırayı alan yıldızlar; ZARA, SARAR, LCW, HOTİÇ, TEKİN ACAR, BURGER KING, MADO, KOÇTAŞ, ARÇELİK ve MEDIA MARKT olarak sıralandı.

AYD’nin GfK Türkiye işbirliği ile gerçekleştirdiği araştırma, 16 Eylül-5 Ekim 2010 tarihleri arasında 11 ilde (İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Bursa, Trabzon, Gaziantep, Antalya, Diyarbakır, Denizli ve Konya) gerçekleştirildi. Araştırmada kantitatif tekniklerden CATI (bilgisayar destekli telefon anketi) kullanıldı. Bu kapsamda 18-55 yaş aralığında, alışveriş merkezi ziyaretçisi (en az iki haftada bir ziyaret eden) bin 222 kişi ile görüşüldü. Markaların tüketici algısındaki değerinin ölçülmesi amacıyla Brand Potential Index analizi yapıldı. Markanın tüketicinin zihninde oluşturduğu rasyonel değerler, duygusal değerler ve marka ile ilgili gelecekteki davranış eğilimi ölçüldü.Araştırma sonucunda, Kadın Tekstil, Erkek Tekstil, Çocuk, Ayakkabı-Çanta, Kişisel bakım-Kozmetik, Restoran, Kafe, Dekorasyon-Mobilya, Elektronik (üretici perakende), Elektronik (perakende) kategorilerinde AVM ziyaretçilerinin tercihlerine göre belirlenen 10 marka şöyle sıralandı:

Kadın Tekstil -ZARA

Erkek Tekstil – SARAR

Çocuk – LCW

Ayakkabı / Çanta – HOTİÇ

Kişisel Bakım-Kozmetik – TEKİN ACAR

Restoran – BURGER KING

Kafe – MADO

Dekorasyon-Mobilya – KOÇTAŞ

Elektronik (üretici perakende) – ARÇELİK

Elektronik (perakende) – MEDIA MARKT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir