Çin Borsası’nda Büyük Düşüş

Bu aralar ekonomi haberlerini ve para piyasalarını oldukça takip eder oldum. Çin borsasıyla ilgili haber de gerçekten oldukça ilgimi çekti.

Geçen hafta Euro ile ilgili bazı meraklarımı işten anlayan kişilere sormuştum ve tam üstüne bugün yani 19 Nisan 2010 tarihinde ÇİN BORSALARI ÇÖKTÜ şeklinde bazı internet sitelerinde gördüğüm haberler merakımı iyice arttırdı.

Bu haberlere göre ŞANGHAY Borsası, hükümetin konut fiyatlarını frenleyici önlemlerinin etkisiyle yüzde 4.8 değer kaybetti.

Şanghay Bileşik Endeksi, günü yüzde 4.8 düşüşle 2.980.30 puandan kapadı. Konut fiyatları balonunun söneceğine yönelik endişelerin getirdiği satış dalgası, özellikle inşaat hisselerinde çöküşe yol açtı. Ülkenin ikinci büyük menkul kıymetler borsasındaki düşüş ise yüzde 6.22 oldu.

Çin Hükümeti’nin aşırı artan konut fiyatlarına karşı açıkladığı önlemlerin borsadaki çöküşü tetiklediği belirtildi. Devlet Konseyi, hafta sonunda yaptığı açıklamada, ikinci evini satın almak isteyenlerin ön ödemelerini yüzde 50’ye yükseltirken, üçüncü veya daha fazlasını satın almak isteyen alıcılara yönelik banka kredilerinin durdurulduğunu bildirmişti. Çin’de giderek büyüyen emlak balonu, ekonominin önündeki en ciddi tehdit olarak algılanıyor.

Beni bu haberin ilgilendiren kısmı ise tabi ülkemize nasıl yansıyacağı konusu. Özellikle yabancı para birimleri acaba bu gelişmelerden etkilenir mi veya Çin borsalarındaki hareketlilik global sonuçlara zemin hazırlar mı şu anda bunu merak ediyorum.

Özellikle euro ve dolar paritesi bakalım bu gelişmeler ışığında etkilenecek mi , veya nasıl şekillenecek ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir