DOMAiN NAME NEDİR ?

DOMAiN NAME konusunda bilgi mahiyetinde bir yazı yayımlamayı uygun gördüm. Bilgisi olmayanlar için işe yarar olabilir.

DOMAiN NAME denilen hadiseyi önceden anlatmıştım gerçi ama bu başlıkla değildi. Azcık değiştirerek sunuyorum .

İnternette yayınlamak istediğiniz websitenize karşılık verilen IP numaralarının (İnternet Protokol adres) harflere dönüştürülmüş biçimine domain veya Türkçe söyleyecek olursak Alan Adı denir.

Örneğin 65.201.258.5 gbi bir IP numarasının harflere kodlanmış biçimi www.tarihonline.com şeklinde olabilir. Kelimeler insanların aklında kodlama yapabilecekleri ve akılda kalıcı bir nevi o siteyi tanımlayan tanımlardır. Bu nedenle internet sitesi açacaklar için domain seçimi önemlidir. Mesela www.hayhay.net tek kelimelik bir domain name sayılır ( gerçi bir ikilemedir ) bu açıdan avantajlıdır.

Günümüzde iyi domain ( alan adı ) yani internet sitesi sahip olabilmek gittikçe zorlaşmaktadır. Hatta kaliteli domainlerin ikinci el piyasası oluşmakta ve domainler yüksek bedellerden satılabilmektedir. Bende şu adreste elimdeki kaliteli domainleri yayınlıyorum : www.sivas.ws/satis.htm

Peki Domain almadan önce almaya karar verdiğiniz domainin dolu veya boşta olup olmadığını nasıl görebilirsiniz. Bunun için Domain sorgulama hizmetleri veren web sayfaları vardır. Ayrıca bu noktada konumuza whois dediğimiz olay da eklenmiş oluyor .

Whois nedir? Neler yer alır?

Whois domainin ait olduğu kişi ve/veya kuruluşun (firmanın) bilgilerini içerir. Domainin kayıt ve süresinin bitiş tarihi, host edildiği firmanın name server bilgileri de yer alır. Bu sayede domainin kime ait olduğunu görürsünüz.

Ben genelde whois.domaintools.com , isimtescil.net , register.mynet.com adreslerinden domainleri kontrol ediyorum. Bazen isimtescil.net , markum.net veya register.mynet.com kullanıyorum. Sorgulama yaparken bilinmeyen sitelerden yapmamaya gayret ediyorum. Çünkü bazı sitelerin aranılan domaini kaydettikleri ve boşa düşünce aldıkları rivayet diliyor.

Domain Alma konulu makalemiz şu adreste : http://www.hayhay.net/domain-alma

Ayrıca hayhay.net sitemizde bu konuyla ilgili çeşitli yazıları sayfa altındaki Benzer Yazılar başlığından, Kategorilerden veya sitede arama yaparak bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir