MUHSİN BAŞKAN, Şu dağlarda kar olsaydım

“MUHSİN BAŞKAN, Şu dağlarda kar olsaydım” isimli kitap, merhum Yazıcıoğlu’nun anısına Sadık Yalsızuçanlar tarafından hazırlanmış ve Timaş Yayınları’ndan çıkmış.Kitap içeriğinin; merhumun “sırma saçlılığını ve badem gözlülüğünü anlattığı”na dair önyargılar taşıyanları ziyadesi ile şaşırtacağını ve yanılgıya sevk edeceği belirtiliyor. 
Yazıcıoğlu Hayalini şöyle ifade ediyordu ;

“Bir hayalim var.: Bütün vatandaşlarımızın, ay yıldızlı bayrağın altında şerefle yaşadığı bir Türkiye hayal ediyorum. Bir hayalim var: Başını açan ile örtenin aynı üniversitede yasaksız, kavgasız, kardeşçe yaşadığı bir ülke hayal ediyorum. Bir hayalim var: Kürt-Türkmen, Alevi- Sünni ayrımı olmadan, zengin-fakir ayrıcalığı güdülmeden, imtiyazsız, sınıfsızi kaynaşmış bir Türkiye istiyorum… Kısacası Adriyatik’ten Çin Seddi’ne kadar kaynaşmış, güçlü bir Türk dünyası hayal ediyorum. Büyük bir Türkiye hayal ediyorum…. 

 

 

Timaş Yayınları’ndan çıkan “MUHSİN BAŞKAN, Şu dağlarda kar olsaydım” isimli kitap, merhum Yazıcıoğlu’nun anısına Sadık Yalsızuçanlar tarafından hazırlanmış. Kitabın başlangıcında ve sonunda Muhsin Yazıcıoğlu’yla dava arkadaşlığı yapan isimlerden tutun da gazetecilere, siyasilere, akademisyenlere ve eşine kadar birçok ismin Muhsin Yazıcıoğlu hakkındaki düşüncelerine yer verilmiş. Ara bölümlerde ise Yazıcıoğlu’nun siyasi yaşamı boyunca çeşitli dergi, gazete, televizyon ve internette yer alan görüşleri derlenmiş.

Kitap ‘Muhsin Başkan’ın hayatına dair kesitleri sunarken aynı zamanda Türk siyasi hayatında Yazıcıoğlu’nun gösterdiği onurlu duruşunu, davasındaki sebatını, uzun işkencelere nasıl katlandığını, baba ve eş olarak yaşamını, yoksulun yetimi nasıl gözettiğini, demokrasinin yılmaz savunuculuğunu son ve en önemli olarak “insan”lığını anlatıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir