Şehircilik Ve Çevre Bakanlığı

2011 seçimlerinde yaklaştığımız şu günlerde yeni dönem için yapılacak düzenlemeler konusunda bazı sinyaller gelmeye başladı. Bunlar içinden “Şehircilik Ve Çevre Bakanlığı” oluşturulacak olmasını önemsiyoruz.

Hükümetin şehirlerin gelişmesi ve modernleşmesi noktasında bu alana yönelik bir bakanlık tahsis ederek ilk adımı atacağı tahmin ediliyor.

Gazetelerde geçen bilgilere göre Bayındırlık ve İskân Bakanlığı kapatılarak yerine Şehircilik ve Çevre Bakanlığı kurulacak. Bakanlık, şehirleşme konusunda tüm ülkeyi kapsayan bir ulusal plan hazırlanacak.Türkiye’nin alt yapısı ve üst yapısı tek merkezden planlanacak. Yeni bakanlık ile gecekondu kültürünün tamamen bitirilmesi amaçlanıyor. Bu güne kadar 500 bin ev yapan TOKİ, bakanlığın en büyük kuruluşlarından biri olacak.

Bazı illerin büyükşehirlik statüsüne alınması ile ilgili düzenlemeler ve yerel yönetimler üzerindeki planlamalar gündemdeyken bu konunun son derece önemli olduğunu düşünüyoruz.

Çevre ve şehircilik konusunda bilincin artması ve doğru adımlar atılması irçok açıdan yarar sağlayacaktır. Bakalım düzenlemeler nasıl olacak ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir