Yeni Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez Kimdir

Yeni Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez oldu..

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu’nun yerine Yardımcısı Mehmet Görmez atandı.

MEHMET GÖRMEZ KİMDİR ?

1959 yılında Gaziantep’te doğdu. İlk öğrenimini Nizip’te, orta öğrenimini Gaziantep İmam-Hatip Lisesinde tamamladı. 1983’te Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde yüksek öğrenime başladı. Bir yandan yüksek öğrenimini sürdürürken, diğer yandan önce Kırıkkale’de Kur’an kursu öğreticiliği, ardından Ankara’nın değişik semtlerinde imam-hatiplik ve vaizlik görevlerinde bulundu.
1987’de yüksek öğrenimini tamamlayıp Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Hadis Anabilim Dalında yüksek lisans yapmaya başladı. 1988’de bir yıl süreyle Kahire Üniversitesinde inceleme ve araştırmalarda bulundu. 1990’da “Musa Carullah Bigiyef, Hayatı, Fikirleri ve eserleri” adlı tezi ile yüksek lisansını tamamladı ve doktora çalışmasına başladı. 1994’te “Sünnet ve Hadisin Anlaşılması ve Yorumlanmasında Metodoloji Sorunu” adlı teziyle doktorasını bitirdi. Ayrıca doktora çalışması, 1996’da Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Birincilik Ödülü aldı.
1995-1997 yıllarında Ahmet Yesevi Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde dersler verdi. Diğer taraftan Anadolu Üniversitesi İlahiyat ön lisans programının hazırlanmasında görev aldı. 1997-1998 yıllarında inceleme ve araştırmalar yapmak üzere İngiltere’de bulundu. 1998’de yardımcı doçent, 1999’da doçent, 2006 yılında da profesör oldu. 2001–2003 yıllarında Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesinde dersler verdi.
13.08.2003’te Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı görevine atandı. Yayınlanmış bir çok eseri bulunan Prof. Dr. Mehmet Görmez evli ve üç çocuk babası olup Arapça ve İngilizce bilmektedir.

“Yeni Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez Kimdir” üzerine 2 yorum

 1. Sayın Başkan;Siteniz çok güzel olmuş.
  Benim sizden, sizin yapmadığınız ancak anormal bir şekilde hiçte içime sinmeyen merkezi ezan sisteminin geriye dönmesini istiyorum,şayet sizleri sıkıntıya sokmayacaksa .Sayın başkanım eskiden hele hele bir sabah bir şehre indiğinizde bir camiden ezanın başlar öbür camidevam eder bu çağrı bu musiki yankılana yankılana devam ederdi.Şimdi ise imamlar ezanı güzel(!) okumuyorlar diye saçma sapan bir gerekçe ile tek bir ezana ve şehirleri ölü bir görüntüye soktular.
  Lütfen kusuruma bakmayın ama güzel ses ile olacak diyen hocalarıma bülent abime okutsunlar kendi …hanelerinde.
  SAYIN BAŞKAN BU MERKEZİ SİSTEMDEN ÇIKIŞIN BENDENİZ RAHMETLİ MENDERESİN EZANIN ASLINA DÖNDÜRÜLÜŞÜNE YAKIN GÖRÜYORUM. SAYGILAR VE BAŞARILAR DİLERİM…
  Lütfen bu mailimi DİB Sayın M.GÖRMEZ’e iletilmesini istirham ediyorum…

 2. Sayın Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez;
  temsil makamınızı bi hakkın uygulama ve uygulatma düşüncesinde bir duruş sergilediğinizden dolayı sizi yürekten tebrik eder,bu samimi gayretlerinizin devamını dilerim.Rabbim yar ve yardımcınız olsun.lütfen mailimi dib.Sayın Mehmet Görmeze iletilmesini rica ediyorum…
  Saygılarımla
  İbrahim Kutlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir