Levrek Balığı Nasıl Pişirilir ?

Levrek Nasıl Pişirilir
Levrek Nasıl Pişirilir

Söylemesi ayıp balıkla hiç aram yoktur ve kolay kolay da yemem. Ama balığın çok faydalı olduğunu da bilirim. Aynı sigaranın zararlı olduğunu bilip bırakamayanlar gibi oldu ama neyse. Ben kolay kolay balık yemem ama size yemenizi tavsiye ediyorum tabiki. Ben senede bir defa belki bir hamsi yesem de siz farklı balık türlerine bir göz atın. Mesela Levrek balığına..

Şimdiki dersimiz Levrek Balığının Pişirilmesi.. Bakalım Levrek Balığı Nasıl Pişirilir öğrenelim ;

Biliyoruz bayanlar bu tarz konuları merak ediyorlar ve öğrenmek istiyorlar. Öncelikle tabiki bize bir malzeme listesi lazım. Yani Levrek Balığı yemeğimizin içindekileri şöyle belirleyelim ;

1 kg. levrek balığı
1 adet soğan
25 gr. margarin
2 adet limon
1 çorba kaşığı domates salçası
1 tutam acı kırmızıbiber
Zeytinyağı
Karabiber
Tuz

Malzemelerizi ayarladıktan sonra sıra geliyor Levrek Balığını hazırlayıp pişirmeye. Şimdi de Levrek Balığı – Pişirme Talimatları – Hazırlanışı – Yapılışı – Nasıl Yapılır ? gibi sorulara cevap bulalım ;

Balığın içi temizlendikten sonra yüzgeçleri kesilip atın ve sonra bol su ile yıkayın. Sonra tabağa koyun. Soğanın birazı rendeleyip balığın üstüne serpiştirin. Tuzlayıp biberledikten sonra üstüne iki limon suyu gezdirilerek dökün ve çevirerek balık karışımda 1 saat kadar bekletilir. Kalan soğan, halkalar halinde ince ince doğranır ve balığı pişirmek için oval bir tavaya konur. Üzerine margarin ve zeytinyağı eklenerek tavayı orta ateşe oturtun. Soğanlar kavrulunca levreği bekletildiği karışımdan çıkarıp soğanların üstüne oturtun. Karışımdan da gereği kadar dökülüp bir kaşık ılık suda eritilmiş salça katıldıktan sonra tavanın ağzını kapatın ve balığı kısık ateşte pişmeye bırakın. Tava ateşten indirilmeden 5 dakika önce kırmızı biber serpilir. Sonra servis yapılır..

"Levrek Balığı Nasıl Pişirilir ?" yazısı 5 Ocak 2010 tarihinde saat 10:49 sularında "Mutfak" kategorisinde yayınlanmış olup "admin" tarafından yazılmıştır. Ayrıca bu yazıya 2 adet yorum yapılmıştır. .

Siz de yorum veya geribildirim bırakabilirsiniz.Levrek Balığı Nasıl Pişirilir ? yazısında 2 Yorum Yapılmış

  1. bence siz balik pek anlamiyorsunuz

  2. Esra Ümitli on Nisan 24th, 2012 at 17:31

    Balık ve salça ikilisine bir anlam veremdim. Balık dediğin balık olarak yenilir. Türlü yapmıyoruz ki!

Yorum Yaz