Kişiye Özel Plaka Dönemi

İçişleri Bakanlığı, araçlara verilen plaka sisteminde değişikliğe gidiyor. Plakalar da aynı TC kimlik numaraları gibi kişiye özel olacak.

Yeni uygulamaya göre araba gitse de plaka kalacak :)

Araç alım satım olsa dahi kişiye özel olarak verilecek plaka değişmeyecek. Araçtan sökülüp yeni araca takılacak plaka ölene kadar aynı kişide kalacak.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nce yürütülen Araç Tescil Projesi’nde ‘isme plaka’ sisteminin de uygulanması planlandı. Proje ile 14 milyon 316 bin 700 tescilli araç üzerinde bulunan plakalar isme özel olacak. Araç için verilecek plaka ölene kadar aynı kişide kalacak. Araçlar plakasız satılacak. Satan ve alan kişilerin kendilerine tahsis edilen plakaları sıfır kilometre ya da ikinci el araçlarına takılacak. Projede plakaların adlarına tescilli araç bulunan kişilerin ismi ya da TC kimlik numarasına göre verilmesi planlanıyor. Yeni proje için Trafik Uygulama ve Denetleme Daire Başkanlığı, Belçika ve İsviçre’de incelemelerde de bulundu. Proje ile AB üyesi ülkelerde farklı biçimde uygulanan plaka tahsis sistemi Türkiye’ye uyarlanacak. Araçlar plakasız satılacak.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından çalışmaları sürdürülen ve Araç Tescil Projesi’nin genişletilmesi ile uygulanacak projenin bu yıl ortalarında hayata geçirilmesi hedefleniyor.

İKİNCİ ELDE DE AYNI PLAKA

Aynı kişilere ait birden çok araç için ise normal prosedür kapsamında plaka tahsisi yapılacak. Araçlar plakasız satılacak. Alıcı-satıcı kişiler kendilerine tahsis edilen plakaları sıfır kilometre ya da ikinci el araçlarına taktıracak. Emniyet Genel Müdürlüğü plakaların adlarına tescilli araç bulunan kişilerin ismi ya da TC.kimlik numarasına göre vermeyi planlıyor. Bürokratların hazırladığı rapor İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kaan Köksal’a sunulacak. Emniyet verilerine göre Türkiye’de 14 milyon 316 bin 700 tescilli araç sahibi, 20 milyon 460 bin 739 da sürücü belgesi sahibi bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir