Wp İlk Kurulumda Gerekli Eklentiler

WordPress sistemli web sitesi-blog sahipleri için bu sistem blogunuzun özelliklerini iyileştirecek ve ona yeni özellikler ekleyecek pek çok eklentiye sahiptir.

Her ne kadar kişiden kişiye değişse de ben sizlere bu yazıda Wp sitelerimde ilk kurulumdan sonra kullandığım bazı eklentileri söyleyeceğim bugün www.hayhay.net üzerinde.

Wp kurduktan sonra ilk kullandığım eklentiler genelde şöyle ;

1. Akismet : Akismet WordPress için geliştirilmiş ve spam amaçlı yorumlara ve üye kayıtlarına karşı siteyi koruyan oldukça güçlü bir eklentidir.

2. Google XML Sitemap Generator : Google ve diğer arama motorlarında yer almak için Google XML Sitemap Generator eklentisi blogunuz için bir site haritası oluşturmaktadır.

3. All in One SEO Pack : Wp için gerekli seo düzenlemelerini bu eklentiyle yapıp arama motorlarında iyi pozisyonlarda yer etmeniz için önemli bir adım atmış olursunuz.

4. Breadcrumb NavXT : WordPress için gerekli işlevi önemli olan bir eklenti diye düşünüyorum. Hem seo için önemli hem de sayfaların ve alt sayfaların sıralamasını yapıp hiyerarşisini gösteriyor.

5. WP-PageNavi : WordPress sayfalama sistemini sağlayan bir eklenti. İsteyenler Pagebar eklentisini de kurabilirler.

6. WP DB Backup : Veritabanınızı kolay bir şekilde yedeklemenizi sağlayan bir eklentidir. Bunu her sitemde kullanmıyorum ama aklıma geldiği zaman sitelerimde bu eklentiyi kuruyorum.

7. Contact Form 7 Eklentisi : Bu ekletiyle siteniz için iletişim formu ve sayfası hazırlarsınız.

8. WP Super Cache : Yüksek ziyaretçisi olup çok trafik yiyen sitelerim için bazen kurduğum bir eklenti. Optimizasyon ile trafiği azaltıp site hızını arttırdığı rivayet ediliyor. Bunun gibi Total Cache şeklinde bir eklenti daha vardı yanılmıyorsam.

9. Sayfa Ayaç Eklentisi : Dmry tarafından Türkçe olarak yapılan ve yazıların kaç kişi tarafından okunduğunu gösteren güzel bir eklenti olan Sayfa Sayaç isimli bu eklentiyi bazı sitelerimde kullanıyorum.

10. Benzer Yazılar Eklentisi : Bu işi yapan birkaç eklenti var. Ben henüz en idealini aramaktayım. Related Post eklentileri şeklinde armaa yapılabilir.

11. Simple Tags : Yazı içinde istenilen kelimeleri etiketleyen ve link veren bir eklenti..

Diğer eklentileri de size bırakıyorum. İyi bloglamalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir